BIST 1.410
DOLAR 8,65
EURO 10,33
ALTIN 494,76
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Kütüphane Haftası bugün başlıyor

Ülkemizde mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası olarak kutlanıyor. 52.si kutlanacak hafta için pek çok etkinlik kitapseverleri bekliyor.

Abone ol

Türkiye’de ilk kez 1964’te, Kasım ayının son haftası kutlanan Kütüphane Haftası, Türk Kütüphaneciler Derneği kararıyla 1971’den bu yana her Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta kutlanıyor.

Bu yıl 28 Mart – 03 Nisan 2016 tarihleri arasında 52.si kutlanacak olan Kütüphane Haftası’nın ana teması “Kütüphanelerin Uluslararası Kültürel Anlayışın Gelişmesine Katkıları” ve İstanbul teması “Kütüphaneler ve Çokkültürlülük” olarak belirlendi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE ETKİNLİK

OKUL Kütüphanecileri Derneği’nin düzenlediği ‘Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri’ bugün Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda gerçekleşecek ödül töreninde sahiplerine verilecek.

Kitaba, kütüphaneye, okuma kültürüne, sanata, edebiyata ve topluma katkı sunan kişi, kurum ve kuruluşlara verilen bu ödülü şimdiye kadar Gülten Dayıoğlu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Hayata Renk Ver Derneği ‘Koridor Kütüphanesi Projesi’, Bursa Nilüfer Belediyesi, Yalvaç Ural, Günışığı Kitaplığı, Mustafa Ruhi Şirin, Mustafa Delioğlu ve Kadıköy Belediyesi Başkanlığı’na verilmişti.

Dördüncüsü gerçekleştirilecek ödül bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Araçları ve Yayımlar Daire Başkanlığı adına Daire Başkanı Ercan Şen’e ve Hatay Narlıca Anadolu Lisesi İpekli Mendil Okul Kütüphanesi adına Mehmet Tutar’a verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Okur-Yazar Buluşması’ adlı program bugün yazarların ve okurlarının katılımı ile ‘Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

"SORUNLAR ÜZERİNE HEP BİRLİKTE DÜŞÜNELİM"

TÜRK Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal’ın bugünkü açılış konuşmasında şunlara değindi:

“Bu yılki Kütüphane Haftası temasından hareketle, hafta programını hazırlayan komite olarak; kütüphanelerin insan yaşamındaki yeri nedir ya da edebiyatı, sanatı ve kitapları insan yaşamından çıkarırsak geriye ne kalır, soruları üzerine hep birlikte düşünelim istiyoruz.

(...)

Son dönemde ülkemizde yaşanan terör olayları hepimizi derinden üzmekte ve yaralamaktadır. Günlük yaşamımızda yokluğundan yakındığımız toplumsal diyaloğu başlatma ve geliştirme yolunda kütüphanelere ve biz kütüphanecilere de görev düştüğünü düşünmekteyiz. Kütüphaneler; halkın, her türlü ortamdaki bilgiye engelsiz bir biçimde erişimini sağlayarak, toplumun demokratikleşmesine katkı sağlayan kurumlar olmanın yanı sıra, farklı görüşteki kitapları yan yana bulundurarak, halka aradığı kitabın yanında ona ters gelen düşünceleri de görme alışkanlığı kazandırarak toplumsal barışa katkı sağlarlar.

Kütüphaneler vatandaşlar ile bilgiyi üretenler arasındaki ‘bilgi düzeyi’ farkının azaltılması konusunda önemli bir işlev üstlenerek, düşünce özgürlüğü ve demokrasinin gelişimine katkı sağlarlar. Bunu sağlamak elbette sadece kütüphanelerin görevi değildir ancak kütüphaneler, tarafsızlık yükümlülükleri gereği, doğru bilgiyi sunma görevini, hükümetlere bağımlı ya da ekonomik baskı altındaki medya kuruluşlarından, çok daha iyi yerine getirirler.”

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ'NDE ETKİNLİKLER

2016 yılıyla 20. yaşını kutlayan Yeditepe Üniversitesi Bilgi Merkezi, söyleşiler ve ünlü konuklarıyla kitapseverleri kampüse bekliyor. Bilgi Merkezi de bu çokkültürlülüğe uygun bir biçimde pek çok alandan ismi konuk edecek.

Bu kapsamda:

- 28 Mart Pazartesi saat 12.30’da ünlü sinema oyuncusu İzzet Günay’ın katılımıyla gerçekleşecek “İzzet Günay Koleksiyonu” açılışı ve söyleşisi (Bilgi Merkezi Fuaye Alanı);

- 28 Mart Pazartesi saat 16.00’da Doç. Dr. Erol Yılmaz’ın “Ekmek, Su, Kitap ve Kütüphane” başlıklı konuşması (Mavi Salon);

- 29 Mart Salı saat 13.00’de Akilah Azra Kohen (Fi, Çi, Pi serisinin yazarı) Söyleşisi (Yeşil Salon) Yeditepe Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Etkinlikler tüm kitapseverlere açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Hazırlıklar başladı! Artık işten çıkan da alabilecek
Hazırlıklar başladı! Artık işten çıkan da alabilecek
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Şanlıurfa Siverek'te patlama teröristler muhtarı öldürdü!
Şanlıurfa Siverek'te patlama teröristler muhtarı öldürdü!
Levent Kırca'nın çocukları mirası reddetti bakın neden!
Levent Kırca'nın çocukları mirası reddetti bakın neden!
Kocası uyurken sevgilisini eve alınca...
Kocası uyurken sevgilisini eve alınca...
Davutoğlu ne olacak bomba başkanlık sistemi kulisi
Davutoğlu ne olacak bomba başkanlık sistemi kulisi
Askeri lise sınavında kopya itirafları
Askeri lise sınavında kopya itirafları
Kocası salonda uyurken karısı gizlice....
Kocası salonda uyurken karısı gizlice....
Kadın öğretmenden kız öğrencisine taciz
Kadın öğretmenden kız öğrencisine taciz
Şehit annesi evlat acısına 4 gün dayanabildi
Şehit annesi evlat acısına 4 gün dayanabildi
Yorumlar