BIST 117.741
DOLAR 6,86
EURO 7,83
ALTIN 399,02
HABER /  GÜNCEL

Kabotaj bayramı nedir 2020 kabotaj bayramı kutlama mesajları

Bugün 1 Temmuz Kabotaj bayramı. Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi’ manasına gelen Kabotaj bayramı ilk kez 1926 yılında kutlandı ve her yıl 1 Temmuz'da kutlanıyor. 1 Temmuz kabotaj bayramına özel kutlama mesajları haberimizde.

Abone ol

ssfe

KABOTAJ NE DEMEK?

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI

Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da enflasyon rakamları! İTO verileri açıkladı
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Sungur'u teröristlerin korkulu rüyası olacak
Bakan Karaismailoğlu: Gemilerde yerlilik oranını yüzde 80 bandına getireceğiz
Bayern Münih 18'lik Tanguy Nianzou Kouassi'yi transfer etti
Bursa'da sıfır otomobil kuyruğu! Kampanya yapılınca sıraya girdiler
2020 kurbanlık fiyatları Ankara-İzmir-İstanbul kaç para?
Yorumlar