BIST 1.127
DOLAR 8,28
EURO 9,73
ALTIN 500,50
HABER /  YEREL

İzmir'de skandal polisler tarihi silahları imitasyonlarıyla değiştirdi

Demirören Haber Ajansı

İZMİR Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'ndeki 'Silah Müzesi'nde skandal müzeyi gezen emniyet müdürünün dikkati sayesinde ortaya çıktı.

Abone ol

İZMİR'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı 10 kriminal polis laboratuvarından biri olan Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'ndeki skandal insanı şok etti.

Kurulduğu dönemde Türkiye'nin örnek emniyet birimlerinden biri olarak gösterilen İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı'ndaki olay, tarihi ve antika silahların sergilendiği 'Silah Müzesini' gezen uzman bir emniyet görevlisinin dikkati ortaya çıkardı. İzmir'in yanı sıra Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Aydın, Muğla illerinde yaşanan adli olaylarda başarılı araştırmalara imza atan laboratuvarı, geçen Eylül ayında bir uzman emniyet görevlisi ziyaret etti.

Şüphesi sayesinde ortaya çıktı
Adı açıklanmayan uzman, ziyareti sırasında aynı bina içerisinde yer alan 'Silah Müzesi'ndeki silahları inceledi. Ancak bir silahın üzerindeki ayrıntılardan şüphelenerek, yetkililere, silahın orijinal olmayabileceğini bildirdi.

4 polis gözaltına alındı
Yetkililer de hemen harekete geçti. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonunda 'Silah Müzesi'nde bulunan yaklaşık 250 silahtan 32'sinin birebir aynı olan imitasyonlarıyla değiştirildikleri saptandı. Devreye Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri girdi. Polis, silahlardan sorumlu oldukları öğrenilen biri komiser rütbesinde 3 polisi gözaltına alındı.

Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen ve suçlamaları kabul etmeyen emniyet görevlilerinden polis memuru A.S. tutuklandı. Komiser, adli kontrol şartı getirilerek, diğer polis memuru da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Zimmet suçundan yargılanacaklar
Savcılık, soruşturma sonunda 3 polis hakkında 'zimmet' suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Biri komiser 3 polisin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Gerçek silahlar aranıyor
İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nde başlatılan idari soruşturma ise sürüyor. Gelişmiş kriminal laboratuvarlarda bulunan silahlardan olduğu öğrenilen kayıp silahların izine ise henüz rastlanmadı. Soruşturma kapsamında, kurumda çalışanlar ile dış bağlantıları araştırılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
TOKİ İstanbul 2019 2+1 daire için başvuru kaç para hangi banka?
Ömer Çatkıç'tan FETÖ savunması: Yaptıklarımın suç olduğunu düşünmüyorum
Washington'dan bir tanıdık söyledi hedefte Türkiye ve Erdoğan var Serdar Turgut yazdı
Süresiz nafaka mağdurlarından 'nafakaya süre' önerisi
TOKİ İstanbul 2019 3+1 daire için başvuru kaç para hangi banka?
2020 cumhuriyet kaç yaşında 29 Ekim yarın kaçıncı yılı
Yorumlar