BIST 11.173
DOLAR 32,90
EURO 35,87
ALTIN 2.535,10
HABER /  POLİTİKA

İYİ Parti'den 'yoğun bakımlık eden yumruk' kararı! İYİ parti TBMM Genel Kurulu'na girmeyecek

AK Parti Milletvekili Zafer Işık'ın yumruklu saldırısı sonrası İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, yumruklu saldırı sonrası AK Parti'nin tatmin edici karar almaması halinde, AK Parti'nin bütçe konuşmalarında Genel Kurulda bulunmayacaklarını bildirdi.

Abone ol

Bütçe görüşmelerinin 2'nci gününde Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti ve İYİ Partili vekiller arasında yumruklu kavga çıktı. AK Partili Zafer Işık'ın yumruk atması sonucu kafasında açılma meydana gelen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, yoğun bakıma kaldırıldı.

Kalbi elektroşokla normale döndürüldükten sonra yoğun bakıma alınan Işık'ın tedavisi sürerken, İYİ parti'den flaş bir karar geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, yumruklu saldırı sonrası TBMM Genel Kurulu'nda yer almayacaklarını açıkladı. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde çıkan kavgada Örs'ün yaralandığını anımsattı. Bu olayın, son dönemlerde tırmandırılan gerginliğin geldiği seviyeyi gösterdiğini belirten Dervişoğlu, "Meclis'te yaşanan şiddet olaylarında hiç değişmeyen sabit bir taraf vardır; o da AK Parti tarafıdır. Bugün geldiğimiz bu noktada AK Parti kavgadan, tartışmadan, polemikten beslenen bir siyasi oluşuma dönüşmüştür." görüşünü savundu.

TBMM Başkanı tarafsızlığını yitirdi

Meclis Başkanlığının tarafsızlığını yitirdiğini iddia eden Dervişoğlu, yapılan açıklamaların AK Parti dışındaki partileri hedef aldığını ifade etti. Dervişoğlu, Genel Kurulda AK Parti'nin ön sıralarında oturan bir grup milletvekilinin, kürsüye çıkan milletvekillerini konuşturmadığını, sürekli laf attığını ve saldırıya hazır şekilde beklediğini ileri sürerek, "Sanki bu iş için memur tayin edilmiş milletvekilleri bulunmaktadır. AK Parti yönetimi, bu tür milletvekillerini uyarmak yerine, onların bu tutumları karşısında neredeyse prim vererek kavgayı teşvik etmektedir." diye konuştu.

Belki de Hüseyin Örs'ü kaybedecektik

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık'ın, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs'e kasten ve vahşice yumruk attığını söyleyen Dervişoğlu, şunları kaydetti:

"İYİ Parti milletvekillerinin duruma anında ve yerinde müdahalesi olmasaydı belki de saldırgan eylemini tamamlayacak, Hüseyin Örs'ü kaybedecektik. Sayın Örs'ün geçen yıl TBMM'de kalp krizi geçirdiği, bütün milletvekillerinin malumudur. Hüseyin Örs bütün milletvekillerin sevgisini, saygısını kazanmış müstesna bir insandır. Zafer Işık'ın yaptığı bu eylemin basit bir yaralama suçu olarak tanımlanması mümkün olamaz. TBMM'de yaşanan bu şiddet olayı, elim bir olayın ötesinde bilerek ve isteyerek gerçekleştirilen şiddettir. Bu nedenle yasama kapsamında değerlendirilecek basit bir suç ve arbededen bahsedebilmek mümkün olamaz."

"Suç duyurusu niteliğinde"

Işık'ın yaptığı eylemin Türk Ceza Kanunu'na göre, kastı aşan eylem ve adam öldürmeyle sonuçlanabilecek, kişinin hayatına karşı işlenmiş suç olduğunu öne süren Dervişoğlu, bu nedenle olaya sebebiyet veren Işık hakkında hukuki işlem yapılmasını istedi. Dervişoğlu, "Bu yapılan saldırılar, muhalefetin muhalefet görevini engellemek için yapılıyor. Bu konunun hukuken takipçisi olacağız." dedi. Işık'a, Meclis'ten geçici olarak 2 birleşim çıkarılma cezası verildiğini anımsatan Dervişoğlu, bu karara katkı sağlayanlara teşekkür etti.

AK Partililer konuşurken salonda bulunmayacağız

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti, milletvekilimize saldırıda bulunan kişi hakkında gerekli disiplin takibini yapmalı, aksi takdirde yapılan davranış ödüllendirilmiş olacaktır. AK Parti'nin bu olayla ilgili tatmin edici bir karar almaması durumunda bütçe görüşmeleri süresince AK Parti'nin konuşması sırasında İYİ Parti Grubu olarak Genel Kurulda bulunmayacağız. Bunun bir boykot olarak algılanmamasını, AK Parti yetkililerini göreve davet etmek olarak anlaşılmasını talep ediyorum."

Hüseyin Örs'ün sağlık durumu nasıl?

Dervişoğlu, Örs'ün sağlık durumuyla ilgili doktorların, "TBMM'de biraz gecikmiş olsaydık Hüseyin Bey'i kaybetmiş olabilirdik." dediğini aktardı. AK Partili vekilin yumruklu saldırısına uğrayan İyi Partili Hüseyin Örs, yoğun bakımdan çıktı. 

Vekili yoğun bakımlık eden yumruk

Bütçe görüşmelerinin 2'nci gününde Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti ve İYİ Partili vekiller arasında yumruklu kavga çıktı. AK Partili Zafer Işık'ın yumruk atması sonucu kafasında açılma meydana gelen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, yoğun bakıma kaldırıldı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Örs'ün sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Örs'ün kalbinin durma seviyesine geldiğini belirten Cesur, "Yapılan müdahale kalbin, kalp ritminin geri dönderilmesi olarak bilinen kardiyoşok tedavisidir. Çok kısa sürede yapılmazsa hastayı kaybedersiniz. Buna olumlu cevap verdi ancak hayati tehlikesi devam ettiği için yoğun bakımda" ifadelerini kullandı.

Zafer Işık: Olur öyle şeyler

AK Partili Zafer Işık ise söz konusu saldırının ‘olayın sıcaklığı'yla yaşandığını söyledi. Örs'ün elektroşokla hayata döndürüldüğünün doğru olmadığını iddia eden Işık, böyle bir olayı ‘kendisinin de istemediğini’ öne sürdü. Işık, "Zaman zaman Genel Kurul’da böyle şeyler olur" ifadeleriyle kendisini savundu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki adamla evlendirdi! İğrenç nikahın fotoğrafları ortaya çıktı
Foto Galeri 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki adamla evlendirdi! İğrenç nikahın fotoğrafları ortaya çıktı Galeriye Gözat