BIST 11.090
DOLAR 32,82
EURO 35,64
ALTIN 2.544,80
HABER /  GÜNCEL

İşte Türk IŞİD'çilerin son videosu

Terör örgütü IŞİD üyesi Türkler video çekip sosyal medyada yayınladı. ABD yapımı M-16 silahı poz veren Türkler cihada ve IŞİD'e katılmaya davet ediyor.

Abone ol

Başkent Ankara'da Cumartesi sabahı patlayan bombalar Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısının acısını Türkiye'ye yaşatırken, terör örgütündeki Türkler toplu video çekip sosyal medyada yayınladı. Görüntülerde bazı IŞİD üyelerinin elindeki Amerikan M-16 silahı dikkat çekti.

8 dakika 46 saniyelik videoda iki kişi konuşurken diğerleri dinledi. Profesyonelce çekilmiş ve montajlanmış videoda, militanların eğitimlerinden de görüntüler kullanıldı. Kendilerini “İslam Devleti'nin Cezire vilayeti Türk mücahitleri olarak tanımlayan grupta özellikle küçük yaştaki iki kişi dikkati çekti.

IŞİD'E KATILMAYA DAVET

Arapça altyazılı görüntüde Türkler cihada ve IŞİD'ne katılmaya davet etti. IŞİD kontrolündeki Cezire veya Rakka bölgesinde çekildiği sanılan videoda militanlar Türk hükümetini 'tağut' (Allahın hükmünü tanımayan) olarak ilan ediyor, 'Her neredeyseniz gelin bize katılın. Bunu yapamayacak durumdaysanız da bulunduğunuz ülkelerde kıyama (ayağa) kalkın' diyor.

IŞİD ERDOĞAN'I SUÇLAMIŞTI

Sosyal medyada bir süre önce yayınlanan Türkçe bir başka videoda Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk doğrudan hedef alınıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan suçlanıyor.

Son günlerde paylaşılan bir başka videoda ise yüzleri kapalı militanlar, Esad rejimi karşıtı diğer dini grupları eleştiriyor, gerçek İslami mücadeleyi kendilerinin verdiğini savunuyor.

IŞİD'İN CANLI BOMBA LİSTESİ

Ankara'daki terör saldırısında kullanılan yöntemlerin İŞİD'e dair izler taşıması üzerine gözler emniyetin daha önce de canlı bomba eylemi hazırlığında olduğu ihbarıyla tüm illeri uyardığı 16 isme çevrildi.

Emniyetin listesinde IŞİD bağlantılı isimler Mustafa Dokumacı, Hacı Yusuf Kızılbay, Kasım Dere, Mahmut Gazi Dündar, Mehmet Mustafa Çevik, Ömer Deniz Dündar, Yakup Aktulum, Mehmet İşik, Mehmet Taşar, Muhammet Zana Alkan, Ersal Ocak, Mahmut Gazi Tatar, Recep Yaman, Memet İşbar, Salih Küçüktaş ve Suruç eylemcisi Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz'den oluşuyor.

'EBU AMMAR' BURSA'LI TATLI İMALATÇISI

IŞID tarafından Rakka'da çekilen ve ilk kez doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye'yi hedef alan videosunda konuşan 'Ebu Ammar' kod adlı IŞİD emiri'nin, Bursa'da esnaf, yapan ve bir yıl önce 4 çocuğu ile Bursa'dan ayrılan 47 yaşındaki Fatih Acıpayam olduğu ortaya çıkmıştı.

IŞID tarafından Rakka'da çekilen 7 dakika 14 saniyelik videosunda tehdit yağdıran ve elinde silah bulunan 'Ebu Ammar' kod adlı IŞID emiri'nin, Bursa'nın Gürsu İlçesi'nde oturan Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Fatih Acıpayam'ı iki katlı evinin garaj kısmında tatlı imalatı yapıyordu. Fatih Acıpayam'ı tanıyan komşuları, 2 ay önce şunları anlatmıştı: "Kendisi zararsız bir kişiydi. Giriş katında tatlı imalatı yapıp sattığı evinin üst katının inşaatına yeni başlamıştı. Tam bitirememişti. Geçen yıl kahvehaneye gelip bizlerden, helallik istedi. Memleketine gideceğini söyledi. Daha sonra o video ortaya çıktı. Bugün polislerde gelip evde inceleme yaptı. Bursa'da o kadar sakalı yoktu."

Mahalle sakinleri Fatih Acıpayam'ın ailesiyle Bursa'dan ayrıldıktan sonra IŞID'e katıldığına ilişkin söylentileri duyduklarını da belirtmişti. Fatih Acıpayam'ın Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi'nde ikinci el cep telefonu sattığı, bu işyerini bir süre önce kapattığı anlaşılmıştı.