BIST 7.979
DOLAR 28,93
EURO 31,26
ALTIN 1.882,14
HABER /  EKONOMİ

Yerli otomobil görüntüsü çıktı işte özellikleri

Yerli otomobil prototipinin görüntüsü yayınladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobilin ilk görüntüsünü basına tanıttı.

Abone ol

Merakla beklenen yerli otomobilin görüntüsü yayınlandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için 3 prototip hazırlandığını 4. prototipin ise üretiminin sürdüğünü açıkladı.

Bakan Işık yerli otomobile ilişkin bilgiler verdi. Işık, Türkiye'nin yerli otomobil macerasının 2. Abdülhamid Han'a kadar gittiğini belirtti ve "1884'te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi" dedi. "Türkiye kendi otomobil markasını niye üretmesin? Bizim için yerli otomobil olmazsa olmazdır" diyen Işık şu şekilde konuştu;

yerli otomobil

3 PROTOTİP ÇIKTI

"Yerli otomobil Cumhurbaşkanımızın 'Bir babayiğit arıyorum' demesiyle başlayan bir süreçtir. Prototipler çıktı. Yerli otomobil için 3 prototip çıktı. TÜBİTAK'ta çalışmalar sürüyor. Yerli otomobil için üretilen 3 prototipin yanında 4. prototip de üretiliyor."

yerli otomobil

YERLİ ARAÇ NE ZAMAN PİYASAYA ÇIKACAK?

Işık, yerli otomobile ilişkin, 2016'da her türlü arazi şartında deneyecekleri 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiye'de bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Işık şöyle konuştu:

"Bir aksilik olmazsa, Türkiye'nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız."

yerli otomobil

YERLİ OTOMOBİLİ KİM ÜRETECEK?

Bakan Işık, "Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" dedi.