BIST 8.087
DOLAR 28,91
EURO 31,38
ALTIN 1.889,99
HABER /  DÜNYA

Suriye'de süper güçlerin soğuk savaş entrikaları

Çin resmi basını, ABD ve Rusya'nın Suriye üzerinde "nüfuzunu genişletme ve soğuk savaş entrikaları" oynadığını yazdı

Abone ol

Çin resmi basını, Suriye krizinin çözümünde ABD ve Rusya arasında "soğuk savaş entrikaları oynandığı" yorumunu yaptı.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) resmi yayın organı Halkın Günlüğü Gazetesi'nde, "Suriye sorununun çözümünde soğuk savaş entrikalarına gerek yok" başlığıyla bir yorum yayımlandı. Yazıda, "Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana Suriye'ye yaptığı hava operasyonlarının, bu konuda artık hissizleşmiş Batı dünyasının şiddetli tepkisiyle karşılandığı" kaydedildi.

ABD ve Sovyetler Birliği'nin soğuk savaş zamanında üçüncü ülke topraklarında diplomatik, ekonomik ve askeri unsurları kullanarak, nüfuzunu genişletme oyunları oynadığı anlatılan haberde, "Bunlar, soğuk savaş döneminden kalma eski entrikalar" ifadesi kullanıldı.

"Dünyanın 21'inci yüzyılı yaşadığı bu dönemde insan beyinlerinin de bu çağda yaşaması gerektiği" savunulurken, "Soğuk savaş vekillerinin, Suriye krizini tırmandırmasının tolere edilemez" olduğu vurgulandı.

ÇKP'nin resmi görüşlerini yansıttığı bilinen gazetenin yorum yazısında son olarak uluslararası kamuoyuna, Suriye krizinin siyasi yollardan çözümünün "kritikliği, gerekliliği ve aciliyetinin tam olarak farkına varması" çağrısı yapıldı.