BIST 1.483
DOLAR 7,16
EURO 8,74
ALTIN 414,21
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

İşte dünyanın en büyük canlısı! Mavi balinaların unvanını elinden aldı!

Denizlerin en heybetlisi ve dünyanın en büyük canlısı olarak bilinen mavi balinalar artık bu şekilde bilinmeyecek. Bilim insanları, mavi balinalardan daha büyük olan canlıyı keşfetti. Dünyanın en büyüğü artık o 'mantar' türü.

Abone ol

Mavi balinalar, yaklaşık 200 ton ağırlığı ve 2 otobüsü bulan (yaklaşık 30 metre) boyuyla dünyanın en büyük canlısı olarak adlandırılıyordu. Sadece kalbi dahi 600 kilogram ağırlığında olan bu devasa varlıklar, artık 'dünyanın en büyük canlısı' olarak anılmayacak.

MICHIGAN MANTARI: 400 TON AĞIRLIĞINDA, 2500 YILA YAKINDIR YAŞAMDA
ABD'nin en büyük müze ve araştırma merkezi olarak adlandırılan Smithsonian Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, tam 37 hektarlık (370.000 metre kare) bir mantar türü keşfedildi. Michigan Mantarı olarak adlandırılan bu organizmanın yaklaşık 400 ton ağırlığında olduğu ve 2500 yıla yakındır yaşamını sürdürdüğü belirtildi.

ABD'li bilim insanı Matthew Taub tarafından yürütülen araştırmada, Yukarı Michigan yarımadasında yetişen miselyum (yeraltında veya başka maddelerin içlerinde yetişen mantar kümeleri) incelendi ve daha önce keşfedilmiş olan bu organizmanın dünyanın en büyük canlısı olabileceği kanaatine vardı.

Yeni dönemde Michigan Mantarı ile ilgili araştırmalar devam edecek ve gerçekten de dünyanın en büyük canlısı olup olmadığına dair net bir kanaate varılacak. Fakat elde edilen verilerin, bu organizmanın yüksek ihtimalle 'dünyanın en büyük canlısı' unvanını almasına yeterli olacağı düşünülüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yerli Neron ! İş yerini önce kundakladı sonra izledi
Bakan Varank'tan yapısal dönüşüm açıklaması
Sakarya’da esrarengiz olay !
Gelinim Mutfakta 18 Ekim Perşembe gün birincisi kim stüdyoda ortalık fena karıştı
İstanbul Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması!
Kaşıkçı ses kaydı 7 dakikalık işkencenin detayları sızdı!
Milyonluk araç yolda kaldı görenler şaşkına döndü!
Donald Trump böyle tehdit etti: Orduyu yığarım
CNN International: Mike Pompeo Muhammed bin Selman'ı tehdit etti
Küçük kızı telefonla taciz eden sapık gözaltına alındı!
Yorumlar 3 yorum