BIST 1.527
DOLAR 7,29
EURO 8,79
ALTIN 404,17
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmanın uluslararası hukuk ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek yapıldığını açıkladı...

Abone ol

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Washington Post yazarı Cemal Kayşıkçı ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. "Soruşturma uluslararası hukuk ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek tüm boyutlarıyla yürütülmektedir" denilen Başsavcılık açıklamasında, "Soruşturma sürecinde, ilerleyen aşamalarda gerektiği takdirde kamuoyunu bilgilendirici açıklamalar yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim saat 13.14'te gittiği aynı ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu'nda alıkonulduğuna dair iddiayla ilgili 6 Ekim'de savcılıkça açıklama yapıldığı hatırlatıldı.

Olayın Levent Polis Merkezi'ne 2 Ekim'de saat 16.40'ta Hatice Cengiz tarafından bildirilmesi üzerine Başsavcılıkça derhal soruşturma başlatıldığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 
"Olay mahallinin diplomatik misyon temsilciliği olması sebebiyle Adalet ve Dışişleri bakanlıklarının aracılığıyla Suudi Arabistan Krallığı yetkili temsilcilikleriyle gereken yazışmalar yapılmış ve olay mahallinde yapılacak arama ve kriminal incelemeler için izin verilmesi talebinde bulunulmuştur. Bu talebimizin 15 Ekim'de Suudi Arabistan yetkili makamlarınca kabul edildiğinin bildirilmesi üzerine aynı gün İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinden arama el koyma ve inceleme kararları alınmış, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen bir cumhuriyet başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı başkanlığındaki olay yeri inceleme ekibiyle birlikte konsolosluk binası konutu ve konsolosluk araçlarında gerekli adli işlemlere başlanmıştır.

İnceleme ve soruşturmaya ilişkin diğer adli işlemler ayrıca devam etmekte olup, soruşturma, uluslararası hukuk/teamül, anlaşma ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek titizlikle ve tüm boyutlarıyla yürütülmektedir. Soruşturma sürecinde, ilerleyen aşamalarda gerektiği takdirde kamuoyuna bilgilendirici açıklamalar Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılacaktır."

Cemal Kaşıkçı Belgrad Ormanlarına mı gömüldü? Polis didik didik arıyor

ÖNCEKİ HABERLER
Kaşıkçı ses kaydı 7 dakikalık işkencenin detayları sızdı!
Milyonluk araç yolda kaldı görenler şaşkına döndü!
CNN International: Mike Pompeo Muhammed bin Selman'ı tehdit etti
Küçük kızı telefonla taciz eden sapık gözaltına alındı!
Rus takımına Avrupa'dan bir yıl men
Başkan Türel Alanya’da
İlk iş gününde patronu taciz etti! Annesi baygınlık geçirdi...
Başpehlivan’dan 750 bin liralık şantaj
Cemal Kaşıkçı Belgrad Ormanlarına mı gömüldü? Polis didik didik arıyor...
PTT sözlü sınavı ne zaman 2018 mülakat yerleri listesi
Yorumlar 8 yorum