BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gagavuz Türklerine müjde!

Moldova'nın Komrat şehrinde Gagavuz Türklerine hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Moldova'da 5 önemli anlaşmaya imza attık. Aramızdaki bağlar daha da güçlenecek. Çok yakında Komrat'ta başkonsolosluğumuzu açacağız.'' dedi.

Abone ol

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Komrat kent meydanında Gagauz Özerk Yeri halkına hitap etti. Erdoğan, ''Moldova'da 5 önemli anlaşmaya imza attık. Aramızdaki bağlar daha da güçlenecek. Çok yakında Komrat'ta başkonsolosluğumuzu açacağız.'' ifadelerini kullandı.

- Ziyaretim kardeşliğimizi perçinledi. 1990'da Gagauz bölgesinin özerklik statüsüne kavuşmasına destek veren devlet adamlarını şükranla anıyorum. Elbet burada Moldova ve Türkiye'nin kadim dostluğu var. Buraya elimiz boş gelmek olmaz dedik. Sizlere 81 milyon Türk milletinin selamını verdik. Sizlere Türkiye'deki akrabalarınızın muhabbetlerini getirdim. Bizi bugün burada buluşmamıza vesile olan Dodon'a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

- Son 16 yılda attığımız adımlar bu mirasa sahip çıkma hususunda güçlü irademizin yansımasıdır. Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada etnik ve kültürel farklılıklar kaşınmaya çalışılıyor. Kültürel ırkçılık adeta veba salgını gibi yayılıyor.

- Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova'yı komşu ülke olarak görüyoruz. Toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem veriyoruz. Asırlardır aynı toprağı paylaşan toplumlar ayrıştırılmak isteniyor.

- Moldova ile ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldı. Gelecek yıl Komrat'ta büyük bir eğitim kompleksi inşa etmek için gereken adımları atıyoruz. Bugün hastanemizi açtık. Gayet muhteşem. Bugün kültür sarayını da açtık. 

''5 ÖNEMLİ ANLAŞMAYA İMZA ATTIK''
- Moldova'da 5 önemli anlaşmaya imza attık. Aramızdaki bağlar daha da güçlenecek Çok yakında Komrat'ta başkonsolosluğumuzu açacağız. Unutmayın biz Adriyatik'ten Çin Seddi'ne ulaşan 300 milyonluk büyük bir aileyiz.

BAŞKONSOLOSLUK MÜJDESİ
- Komrat'ta çok yakında başkonsolosluğu açılacak, başkonsolosluk atanacak. Dilinize sahip çıkın.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması!
Kaşıkçı ses kaydı 7 dakikalık işkencenin detayları sızdı!
Donald Trump böyle tehdit etti: Orduyu yığarım
CNN International: Mike Pompeo Muhammed bin Selman'ı tehdit etti
Oya Akgönenç kimdir kaç yaşında eşi ve çocukları kim?
Rus takımına Avrupa'dan bir yıl men
Başkan Türel Alanya’da
İlk iş gününde patronu taciz etti! Annesi baygınlık geçirdi...
Başpehlivan’dan 750 bin liralık şantaj
Cemal Kaşıkçı Belgrad Ormanlarına mı gömüldü? Polis didik didik arıyor...
Yorumlar 2 yorum