HABER /  POLİTİKA

İşte DP'nin yeni genel başkanı!

DP 8. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Gültekin Uysal genel başkanlığı seçildi.

DP 8. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Gültekin Uysal, Genel Başkanlığa seçildi. Seçimlerde ilk iki turda hiçbir başkan adayı seçilecek yeterli oyu alamamışlardı.

Büyük Anadolu Oteli'nde yapılan ve kayıtlı 1276 delegenin oy kullanması beklenen kongrede, Namık Kemal Zeybek aday olmayacağını açıkladı. Kürsüye gelerek veda konuşmasını yapan Zeybek, Türkiye'nin Atatürk'ten uzaklaştırılmaya çalışıldığını, ''Yunanların ahıra çevirdiği camiler ile ilgili gazete kupürleri ile Atatürk'ün sürgün edilmek istendiğini'' ifade etti. 

''Partisinin önünü açmak, partisinin içinden çıkacağını bildiği en iyi arkadaşlarına görevi devretmek ve ona gereken bütün desteği vermek üzere genel başkanlıktan bu kongrede çekildiğini'' belirten Zeybek, helallik isteyerek konuşmasını sonlandırdı ve alkışlar eşiliğinde salondan ayrıldı.
ADAYLAR

Genel Başkanlık için kongre öncesinde GİK üyesi Gültekin Uysal, Genel Başkan Yardımcısı Osman Çilsal, eski bakanlardan Nevzat Ercan ve Ufuk Söylemez, eski milletvekili Ergün Özdemir ve işadamı Fatih Sinan Yılmaz adaylıklarını açıkladı.

Kürsüye çıkan genel başkan adaylarından Ufuk Söylemez, delegelerin talebi üzerine Nevzat Ercan lehine, Ergün Özdemir ise kendisinin yaşlandığını belirterek Gültekin Uysal lehine yarıştan çekildiğini açıkladı. 

Seçim sandıklarının kurulması için kongreye ara verildi.

UYSAL VE ERCAN YARIŞTI

Demokrat Parti 8. olağanüstü kongresinde genel başkanlık seçiminin ilk turunda en çok oyu GİK üyesi Gültekin Uysal ve eski bakanlardan Nevzat Ercan aldı.

Büyük Anadolu Oteli'nde yapılan ve kayıtlı 1276 delegeden 920'sinin oy kullandığı ve 916'sının geçerli sayıldığı seçimin ilk turunda adaylardan GİK üyesi Gültekin Uysal 459, eski bakanlardan Nevzat Ercan 380 ve Genel Başkan Yardımcısı Osman Çilsal 77 oy alırken işadamı Fatih Sinan Yılmaz'a hiç bir delege oy vermedi. Genel başkanlık seçiminin salt çoğunluk aranmayan üçüncü turunda Uysal, 444 delegenin oyunu alarak DP'nin yeni genel başkanı oldu.
ÖNCEKİ HABERLER
Abdurrahim Karakoç dua bekliyor!
Polisin seken kurşunu öldürüyordu!
Korku filminden alıntı değil gerçek!
Deniz Gezmiş yürüyüşü olaylı bitti!
11 Eylül sanıklarının avukatları: Mahkeme adil değil
Hercai 14. bölüm fragmanı
Yorumlar 1 yorum