HABER /  GÜNCEL

11 Eylül sanıklarının avukatları: Mahkeme adil değil

11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed ve diğer dört sanık, Guantanamo Üssü'nde kurulan askeri mahkemedeki duruşmada savunma yapmayı reddetti. Avukatlar, mahkemenin adil olmadığını savundu.

11 Eylül sanıklarının avukatları: Mahkeme adil değil

Halid Şeyh Muhammed saldırıların beyni olmakla suçlanıyor

11 Eylül saldırılarının beyni olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed'in de dâhil olduğu beş kişinin avukatları, müvekkillerinin yargılandığı askeri mahkemenin adil olmadığını savundu.

Gazetecilere açıklama yapan avukatlar, mahkemenin müvekkillerine uygulanan işkenceyle ilgili delilleri gizlediğini söyledi.

Halid Şeyh Muhammed'in Guantanamo Körfezi'nde tutulduğu süre boyunca çok defa su işkencesi olarak bilinen ve uygulanan kişide boğulma hissi yaratan 'waterboarding'e maruz bırakıldığı belirtiliyor.

Muhammed'in beraberindeki diğer kişiler de işkenceye uğradıklarını iddia ediyor.

2001 yılında ABD'ye karşı düzenlenen saldırılarda kilit rol oynadığı iddia edilen beş kişi Guantanamo Körfezi'ndeki askeri mahkemede savunma yapmayı reddediyor.

Küba'daki askeri üste mahkemeye çıkarılan kişiler mahkeme başkanının baskısına rağmen dokuz saat süren duruşmanın sonuna kadar savunma yapmadı.

Sanıklardan biri, Amerikalıların kendisini dava bitmeden öldürebileceklerini söyledi.

Sanıkların 2976 kişinin ölümüne yol açan saldırılardan suçlu bulunması halinde idam edilmeleri gündeme gelebilir.

Hâkim Albay James Pohl'un sorularına doğrudan cevap vermeyi reddeden sanıklardan ikisi duruşma sırasında ayağa kalkarak dua etmeye başladı.

Muhammed'in avukatı David Nevin, müvekkilinin yargılamanın adil olacağına inanmadığı için sorulara cevap vermediğini söylemişti.

Amerikan yasaları, işkence altında elde edilmiş delillerin sanıklar aleyhinde kullanılmasını yasaklıyor.

Hâkim ise davalıların mahkemeyi engellemesine izin vermeyeceğini ve duruşmalara katılmasalar bile yargılamanın süreceğini ifade etmişti.

ABD Başkanı Barack Obama, 2009 yılında tutukluların davalarını ABD'deki sivil mahkemelere taşımaya çalışmış, ancak tepkiler üzerine bu kararından 2011 yılı Nisan ayında vazgeçmişti.

Yorumlar