BIST 5.077
DOLAR 19,02
EURO 20,38
ALTIN 1.206,68
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da koronavirüs alarmı! 28 ilçede yüzde 50 artış var yeni yasaklar geliyor

İSTANBUL'un 28 ilçesinde korona vakalarında yüzde 50 artış yaşandı. İstanbul'daki vaka artışında kadınlar önemli rol oynuyor. Bunun nedeni de kadınların bir türlü vazgeçemedikleri ev gezmeleri ve altın günü gibi buluşmalar.

Abone ol

İstanbul'da koronavirüs vakalarının tırmanışa geçmesiyle kadın hasta sayısında da artış gözlendi. Bunun en önemli nedeninin ise ev gezmeleri ve altın günleri olduğu tespit edildi. Çünkü kadın hastaların bulaş kaynaklarının neredeyse tamamına yakını komşu ve akrabalar. Vaka artışındaki bir başka neden ise vatandaşın soğuyan hava nedeniyle kapalı mekânlara geçilmesi.

Ev gezmeleri ve altın günleri korona partisi oldu

Hükümette yapılan toplantılarda, aşamalı olarak devreye sokulacak önlemler tartışılırken, son dönemlerde koronavirüs vakaları arasında kadınların sayısının arttığına dikkat çekildi. Bu artışın da ev toplantıları, altın günü gibi faaliyetlerden kaynaklandığı dile getirildi. Kadın hastaların bulaş nedenlerinin neredeyse tamamına yakınının “komşu ve akraba” çıktığı belirtildi.

İlk aylardaki önlemlere geri dönülüyor

Havaların soğumasıyla birlikte, artan vaka sayısına yönelik olarak, pandeminin ilk aylarındaki önlemlere dönülüyor. Planlama üç başlıkta yürütülecek. Buna göre:

1-) Evden çalışma şansı olmayan, her durumda hayatını kazanmak için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalanlar için bu konudaki önlem alt yapısını devlet veya belediyeler hazırlayacak. Maske ve mesafe kontrollerinin yanı sıra, ulaşım araçlarını kullananların sayısına getirilecek sınırlar, araç sayısının arttırılması, kapalı mekânlara belli sayıda kişilerin alınması gibi kurallar yeniden tanımlanacak.

2- ) Kamusal denetim arttırılacak. Kurallara uymayan işletmeler, bu kontrolü hissedecek. Kapatma yasağı uygulanmayacak, ancak belli mekânlara ‘sayı veya saat’ sınırları konulabilecek.

3-) Bireysel önlemler alınacak. Kişisel olarak maske-mesafe ve hijyene uymanın önemi tekrar vurgulanacak. Olanağı olanlar, bireysel hayatlarını seyrekleştirecek ve sakinleştirilecek. Kurallara uymayan işletmelerin tercih edilmemesi için uyarılar yapılacak.

160 hastaneye pandemi bölümü, acil ameliyatlar ertelendi

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu çalışmalarında İstanbul’da yaşanan en büyük sorunun mesafe olduğu, maske takılmasına karşın, mesafe kuralına uyulmadığı belirtildi. İstanbul’da 160 hastaneye pandemi bölümü açma talimatı giderken, acil olmayan ameliyatların ertelenmesi istendi.

28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerinde

Artan vakalar nedeniyle hafta sonundan bu yana İstanbul’da kamp kuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün valilikte basın toplantısı yaptı ve planlanan yeni önlemleri açıkladı. Bakan Koca, “İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelindeki vaka sayılarının yüzde 40’ına ulaştı. Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe verici. Geçen hafta içinde son 1 ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde." dedi.

Toplu taşımada risk sürdükçe başarılı olamayız

Koca şöyle devam etti: Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşler. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konular. Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi-memur ve çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz. Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir.

İstanbullular evden çıkmayın!

İstanbullu bir diğer zorluğu sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekânlarında yaşıyor. Gelinen noktada desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerekiyor. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar lütfen evde zaman geçirsin. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını, filyasyon ekiplerine eksiksiz bilgilendirsin. Memleketten dönenler buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin, kutlama ve törenleri erteleyin."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'da sokağa çıkma yasağı geliyor! Tüm hastanelere pandemi bölümü açılacak
Foto Galeri İstanbul'da sokağa çıkma yasağı geliyor! Tüm hastanelere pandemi bölümü açılacak Galeriye Gözat