BIST 1.329
DOLAR 7,83
EURO 9,44
ALTIN 457,86
HABER /  GÜNCEL

İstanbul’da konut fiyatları ilk kez yüzde 10 geriledi

Konut fiyatları İstanbul'da reel olarak yüzde 10,2 geriledi. Fiyatlarda dikkat çeken düşüşün nedenlerini Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım yazdı.

Abone ol

Hedonik yani kalite değişimini dışlayan fiyat endeksine göre İstanbul’daki kayıp yüzde 10.2 ile Türkiye’nin bir katı daha üstünde. Aynı dönemde Türkiye konut fiyatlarındaki reel düşüş yüzde 5.5 düzeyinde kaldı.

FİYATLAR NEDEN GERİLİYOR?
Taşı toprağı altın diye bilinen İstanbul’da nasıl olup da gayrimenkul fiyatları geriler? Merak edilen soruya Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köyesinde böyle yanıt verdi:

"Bunun tetikleyici nedeni 2015 yılında terörde yaşanan patlama. Terör olayları başta turizm sektörünü vurdu. Batılı turistler gelmemeye, iş turizmi azalmaya, yabancıların gayrimenkule ilgisi düşmeye başladı.

İstanbul aynı zamanda turizmin de başkenti. Üstelik iyi para getiren Batılı turistlerin. Bu nedenle terörde artış turizm sektörünü de geriletti. Gerileme İstanbul konut fiyatlarındaki gerilemeyi tetikledi.

Konut fiyatlarının yüksek olması arzı harekete geçirdi. Türkiye’nin her müteahhidi İstanbul’da konut projesi peşine düştü. Bollaşan arz yükselen fiyat ve yükselen faiz oranları ile birleşince yatırım amaçlı konut alımlarının önünü kesti.

Arsa değerlerinin yükselmesi ve konut fiyatlarının aşırı artışı aynı zamanda konuta erişimi zorlaştırarak fiyat gerilemesinin devamını getirdi. Konut fiyatlarının, toplam yıllık kira bedelinin 25 katına ulaşması İstanbul’daki pahalılaşmaya işaret ediyor.

Türkiye’de uzun vadeli sürdürülebilir fiyat düzeyleri ise 15-20 yıl aralığında bulunuyor. Üstelik bu fiyat ortalamayı yansıtıyor. Kadıköy gibi rağbet gören bölgeler ise 35 fiyat/kira çarpanına göre alınıp satılabiliyor.

İSTANBUL 2. YILDIR NET GÖÇ VERİYOR
Özellikle turizm gelirlerinin azalmasının etkisiyle İstanbul ekonomisinin yediği darbe kente göçü de net bazda tersine çevirdi. İstanbul ilk kez 2016 yılında net göç verir hale geldi. Bu yılda 369 bin582 göç alırken 440 bin  889 göç oldu ve net bazda İstanbul’dan 71 bin 307 göç verildi.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 2017 yılında İstanbul 416 bin 587 göç alırken, 422 bin 559 göç verdi. Net bazda 5 bin 997 kişi daha İstanbul’dan göç etti. İstanbul ilk kez iki yıl üst üste net bazda göç veren, yani aldığı göçten daha fazlasını veren il haline geldi. Nüfusu artmasına arttı ama net göç verdi.

Göç alıp veya vermek de konut ve gayrimenkul talebini doğrudan etkileyen, fiyatları üzerinde belirleyici olan bir gelişme."

ÖNCEKİ HABERLER
DGS tercih sonuçları ÖSYM açıklama sayfası | 2018 DGS sonuç sorgulama
Almanya krizinin adı Deniz Yücel'den skandal sözler!
Yarın 20 Eylül aşure günü! Bu aşure tarifi hem kolay hem en iyisi
Abdulkadir Selvi duyurdu! İYİ Parti CHP ittifakı olacak mı?
Başbakanlık burs başvuru ne zaman KYK başvuru formu
20 yaş altı sokağa çıkma cezası kaç para 2020
Yorumlar 1 yorum