BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul'da gemi kazası! Boğaz'da kıyıya çarptı

İSTANBUL 'da herkesi korkutan bir son dakika gemi kazası oldu. Son dakika haberine göre Sarıyer'de dümeni kilitlenen bir gemi, Rumeli Hisarı'nda sahile çarptı.

Abone ol

İSTANBUL Boğazı'nda Liberya bandıralı "Songa İridium" adlı kargo gemisi kaza yaptı. Sarıyer'de dümeni kilitlenen gemi, Rumeli Hisarı'nda sahile çarptı. 

Kazada can kaybı yok

Ukrayna'nın Odessa limanından İstanbul'a gelen 23 bin 633 groston ağırlığında 191 metre uzunluğundaki gemide henüz bilinmeyen bir nedenle arıza meydana gelince kıyıya çarptı.

Kaza Aşiyan Mezarlığı'nın önünde meydana geldi. İlk belirlemelere göre kazada can kaybı yok.

Kurtarma botları olay yerine sevk edildi

Gemi İstanbul Boğazı'nda Rumeli Hisarı mevkisinde karaya oturdu.Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı kurtarma botları, olay yerine sevk edildi.

İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi

İstanbul Valiliği, "Songa Irıdıum" adlı geminin İstanbul Boğazı'nda kıyıya çarpması sonucunda, herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını, deniz ve çevre kirliliği oluşmadığını bildirdi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, 19 kişilik mürettebat ile kılavuz kaptan eşliğinde boğazdan geçiş yapan Liberya bandıralı "Songa Irıdıum" adlı yük gemisinin, saat 12.00'de makine arızası sinyali vererek, 12.13'te Rumeli Hisarı mevkisinde kıyıya çarptığı belirtildi.

Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı kurtarma römorkörleri ile Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekiplerinin sevk edildiği aktarılan açıklamada  şunlar kaydedildi: 

"Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Römorkörler ile kurtarma çalışmalarına başlanmış olup, şu an itibarıyla herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir.

Söz konusu geminin arkasında boğaz geçişi yapan 3 geminin emniyetle boğazdan geçişi sağlanmış, 1 tanker emniyetle demirletilmiş, boğaz geçişi askıya alınmıştır.

Kıyıya çarpan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü römorkörlerince en kısa sürede İstanbul Limanı demir mevkisine alınacak."