BIST 11.156
DOLAR 33,08
EURO 36,06
ALTIN 2.560,87
HABER /  GÜNCEL

İstanbul iftar saati Diyanet 2 Şubat akşam ezanı kaçta okunuyor?

Mübarek 3 ayların ilki olan Recep ayı bugün başladı. Bu arınma aylarını hakkıyla geçirmek isteyen vatandaşlar Recep ayının ilk gününü oruçlu geçirecekler. Hadise göre Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik günahlara kefaret olur. Peki 2 Şubat İstanbul iftar vakti kaçta, bugün akşam ezanı saat kaçta okunacak? Diyanet İstanbul 2 Şubat iftar saati 18.28 olacak.

Abone ol

Milyonlarca müslümanın heyecanla beklediği maneviyatı, fazileti bol 3 aylar başladı. Mübarek Ramazan ayının habercisi olan bu arınma aylarını hakkıyla, ibadetle geçirmek isteyen müslümanlar  3 ayları nasıl karşılamak gerekir, 3 aylarda girerken oruç tutulmalı mı, 3 aylar karşılama orucu kaç gün tutulur ve nasıl niyet edilir sorularının yanıtını araştırıyor. 2 Şubat Çarşamba sahur vakti de bu ibadeti yerine getirmek isteyenler tarafından büyük önem taşıyor. 2 Şubat imsak ve iftar vakti ile ilgili detaylar haberimizde...

2 Şubat imsak vakti-sahur vakti: 
Hicri takvimin yedinci ayı olan Recep ayı 2 Şubat Çarşamba günü itibarıyla başlıyor. 2 Şubat çarşamba günü İstanbul'da imsak vakti Diyanet'in sitesinde yer alan bilgiye göre 06.40'da olacak.

2 Şubat iftar vakti saat kaçta: 
Recep ayının ilk günü oruç tutmak isteyenler iftar saatini beklerken akşam ezanının kaçta okunacağını da merak ediyor. 2 Şubat Çarşamba İstanbul'da akşam ezanı 18.28'de okunacak.

Peki 3 aylar orucu kaç gün tutulur, nasıl tutulur? 

3 aylar orucu nedir:  Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, Hz. Muhammed üç aylarda bol bol nafile orucu tutardı. Ancak 3 aylarda kaç gün oruç tutulur sorusunun kesin bir yanıtı yok.  Hz. Peygamber  bu ayda bol bol nafile oruç tutardı.

Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik günahların affına vesile olur

İbn Abbas der ki; "Efendimiz, Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki hiç iftar etmeyecek sanırdık. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak sanırdık." Peygamberimiz, bu ayda sık sık oruç tutarak nafile oruca teşvik ederdi. Bazen de tutmayarak bu ayın Ramazan orucuna benzetilmesine engel olurdu. Fakat üç aylar içinde Recep Ayı'nda tutulacak oruç son derece kıymetlidir.

Recep Ayı'nın ilk gününde tutulacak oruç için şöyle bir hadis mevcuttur; Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur 

Üç aylarda tutulan oruca nasıl niyet edilir?
İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tut-malıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda bulunmamaktadır. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.(Müslim, Sıyam 175, 176).

Recep ayında oruca nasıl niyet edilir?
Mübarek geceler denince, ülkemizde “Kandiller” veya “Kandil Geceleri” tabir edilen (takvimdeki sırasına göre) Regaib, Mirâc, Berat ve Kadir geceleri kastedilir.

Bu aylarda kişi oruç tutmak istediğinde öncelikle kaza orucu olan kişi, önce kaza orucunu tutar, daha sonra da nafile oruç tutmak isterse onları tutabilir. Önce kaza oruçlarını tutması daha doğru olur. Böyle bir orucu tutacak kimsenin durumu ve niyeti de önemlidir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet şarttır. Orucun sahih olması İçin niyet şarttır. Kalben niyet kâfidir. Oruç için sahura kalkmak da niyet sayılır.

Dört geceye rahmet yağar: Rabbimizin rahmeti her zaman vardır. Ama nasıl ki her gece güzel olmakla beraber Kadir gecesi bin geceye denktir. (Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs'teki Mescidi Aksa diğer mekânlardan farklıysa Recep ayının ilk perşembesi ve belli zamanlarda öyle özeldir. 

Dört geceye özel rahmet yağar:

- Kurban Bayramı'nın gecesi

- Ramazan Bayramı'nın gecesi

- Şaban ayının 15. gecesi (Beraat gecesi)

- Recep ayının ilk perşembe gecesi (Regaip gecesi)