BIST 1.420
DOLAR 8,66
EURO 10,33
ALTIN 499,16
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul barajları son 10 yılın en düşük su seviyesinde! Yağış olmazsa kuraklık kaçınılmaz

İSTANBUL'da barajlar alarm veriyor. İSKİ verilerine göre Kasım ayı itibarıyla mega kent İstanbul’a su sağlayan barajlardaki su seviyesi yüzde 26,34’e düştü. Bu rakam son 10 yılın en düşük baraj doluluk oranı oldu.

Abone ol

İstanbul'da kuraklık kapıda! Prof. Dr. Sevinç Asilhan şuan suyumuzun yüzde 70 eksik olduğunu ve susuz kalma riski altında olduğumuzu belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Asilhan "Eğer yağışlar devam etmezse susuz kalacağımıza işarettir. Şu an ki verilere göre söyleyebiliriz ki susuz kalma riski altındayız."diye konuştu.

“İstanbul için kuraklık kaçınılmaz”

Prof. Dr. Sevinç Asilhan “Barajlarımızdaki su seviyesindeki azalma 2011’den sonra en düşük seviyeye ulaştı. İstanbul’da yıllık yaklaşık 1 milyar metreküp kullanılıyor. Ancak bu şu anda düşmüş durumda. Barajlarımız yeteri seviyede su yok. İstanbul için bazı tedbirler alındı ancak bütün tedbirlere rağmen şu an yüzde 70’in üzerinde suyumuz eksik. Eğer yağış olmazsa gelecek aylarda İstanbul için kuraklık kaçınılmaz hale gelmiş oluyor” dedi.

"Ankara’daki toz fırtınası bir işaretti"

Geçtiğimiz aylarda Ankara’da meydana gelen toz fırtınasının kuraklık işareti olduğunu ifade eden Prof. Dr. Asilhan, “Ülkemizdeki bazı hava olayları bize 'kuraklık geliyor' diye işaret verdi. Bunlardan biri de Ankara’daki toz fırtınasıydı. Bu şu anlama geliyor; İç Anadolu Bölgesi’nin kuruyan toprağı bizim üzerimize geri döndü. Herhangi bir bölgeden gelmedi, kendi ülkemizdeki toz toprak üzerimize geldi. Bunun sebebi toprağın aşırı derecede kurak olması. Ülkemizin farklı bölgelerinde kuraklık çoktan başladı. Örneğin güney bölgelerimizde kuraklığın baş gösterdiği, hatta Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bile bazı sinyaller görüyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Asilhan sözlerini şöyle sürdürdü;

"Eğer yağışlar devam etmezse susuz kalacağımıza işarettir. Şu an ki verilere göre söyleyebiliriz ki susuz kalma riski altındayız.  Sel olduğu zaman anlık yağışlarla sel taşkın oluyor. Fakat su eksikliği, kuraklık dediğimiz durum yavaş yavaş sinsice gelen bir durum. Yani yağışlar azalır, toprak nemi azalır, toprağı besleyen yağışlar azalır. Kuraklığın başlangıcı gözlenemediği için bir bakarsınız susuz kalmışsınız." 

"4 baraj yüzde 20’nin altına indi"

İstanbul’da bulunan 10 barajdan 4’ünde ise doluluk oranı yüzde 20’nin altına indi. En düşük doluluk oranı yüzde 5,65 ile Sazlıdere Barajı oldu. İstanbul’a su sağlayan büyük baraj göllerinden Terkos’da doluluk oranı 27,41, Ömerli barajında ise 32,26 olarak ölçüldü.

İSKİ verilerine göre İstanbul barajlarında Kasım ayı itibarıyla doluluk oranları şöyle;

Ömerli Barajı yüzde 32,26, Pabuçdere yüzde 6,51, Sazlıdere yüzde 5,65, Büyükçekmece yüzde 16,67, Alibeyköy yüzde 28,21, Terkos barajı yüzde 27,41, Kazandere yüzde 7,6, Elmalı 25,54, Darlık yüzde 55,69, Istrancalar yüzde 24,90.

ÖNCEKİ HABERLER
Öğretmenler Günü mesajları uzun komik ve anlamlı 24 Kasım sözleri
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Konya'da 30 kilo altınla kaçan kuyumcuya yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye kararı
Metro Turizm'de taciz anları kamerada! Şoförün yaptıkları şok etti
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan '3600 ek gösterge çıkacak' tepkisi
Merih Demiral'a nazar değdi! Kötü haberi Juventus duyurdu
Ekrem İmamoğlu İstanbul'daki koronavirüs ölüm rakamlarını verdi! Susayım mı, yutkunayım mı?
Adana'da yaşandı! 2 çocuk babası yatağında ölü bulundu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Fedakarlık sınavındayız
Adıyaman'da Kıbrıs Gazisi ve eski belediye başkanı koronaya yenik düştü
Yorumlar 4 yorum