BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

İsrail'e götürülmüştü Türkiye'ye ait olduğu kanıtlandı! 60 yıl sonra ülkeye dönüyor

Demirören Haber Ajansı

TÜRKİYE'den kaçak yollarla İsrail'e götürüldükten sonra ABD'de bir müzayede evinde satılmak istenen Anadolu topraklarına ait 1700 yıllık ana tanrıça 'Kybele Heykeli', yaklaşık 60 yıl sonra Türkiye'ye getirilecek. Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan heykel, on binlerce kilometre yolculuğunun ardından 12 Aralık'ta İstanbul'da olacak.

Abone ol

Türkiye'den kaçak yollarla İsrail'e götürülen Roma dönemine ait heykel, burada bir İsrail vatandaşı tarafından satın alınıp, 2016 yılında ABD'ye götürülmek istenince durum ortaya çıktı. İsrail makamları, eserin Anadolu kökenli olduğunun bildirilmesi üzerine, Türkiye'ye eserin fotoğraflarını gönderdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amerika'da bir müzayede evinde satışa çıkarılmak istenen heykelin Anadolu'ya ait olduğunu bildirerek, satışın durdurulmasını talep etti.

Eseri elinde bulunduran kişi, kendisine ait olduğunu ileri sürdüğü heykelle ilgili Amerika'da mahkemeye başvurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu da 'Kybele'nin iadesi konusundaki karşı iddialarını mahkemeye taşıdı.

Yol çalışmasında bulunmuş

Bu sırada Türkiye'de, eserin Anadolu'ya ait olduğunu kanıtlamaya yönelik çalışmalar sürdü. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda heykelin, 1964 yılında Afyonkarahisar’da yapılan bir yol çalışmasında bulunan ve kent müzesinde sergilenen 'Kovalık Eserleri'ne tipolojik benzerliği saptandı. Afyonkarahisar Müzesi Müdürlüğünce eserlerin bulunduğu düşünülen bölgede 1960-1970’li yıllarda yaşayan kişilerin bilgisine başvuruldu. Bu kişiler, kültür varlığı kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir kişinin 1960’lı yıllarda bölgede bulunduğunu ve köylerinde kaçak kazı yapan bir kişiden kültür varlığı satın aldığını belirtti. Ayrıca köylülerden birisi, heykeli, fotoğrafını görmeden tarif etti ve kaçırılan 'Kybele'yi diğer benzer heykel fotoğrafları arasından teşhis etti.

Heykelin Türkiye'ye ait olduğu kanıtlandı
Heykelin ortaya çıkarıldığı yıllarda Afyonkarahisar Müzesi Müdürü olarak görev yapan merhum Hasan Tahsin Uçankuş'un arşivi de uzmanlarca incelendi. İncelemede Afyonkarahisar’daki tarihi eser kaçakçılığının, o dönem Konya’da oturan bir kişi ile ilişkili olabileceği saptandı. Bu kişinin de Afyonkarahisar'daki tanık ifadesinde adı geçen kişiyle aynı olduğu belirlendi. Konya Müzesi Müdürlüğünce bulunan savcılık belgelerinde de Afyonkarahisar’da söz konusu bölgede kaçakçılık eylemlerinin olduğunu ortaya koydu. Bilimsel kanıtlar ve eserin ortaya çıkarıldığı yıllarda bölgede yaşayan görgü tanıklarının ifadeleri ile Afyonkarahisar’daki kaçakçılık olaylarına ilişkin belgeler ile 'Kybele Heykeli'nin Türkiye’ye ait olduğu kanıtlanmış oldu.

12 Aralık'ta İstanbul'da
Türkiye’nin hızlı ve titiz takibi sonucunda Amerika’da dava görülmeye başlanmadan eser sahibi heykeli uzlaşmacı bir tavır göstererek Türkiye’ye iade etmeyi kabul etti. Türkiye’den kaçak yollarla İsrail’e götürülerek satın alınan ve İsrailli vatandaş tarafından Amerika'da müzayede evinde satılmak istenen 'Kybele', on binlerce kilometre yolculuğunun ardından Türkiye'ye ulaşacak. 1700 yıllık 'Kybele Heykeli' Türk Hava Yolları tarafından Amerika'dan ücretsiz taşınarak 12 Aralık’ta İstanbul'a getirilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un tanıtımını 13 Aralık’ta yapacağı heykel İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenecek. Bir adak heykeli olan 'Kybele', daha sonra Afyonkarahisar’a yeni yapılacak müzeye taşınacak.   

Kybele heykeli
Kybele, prehistorik dönemlerden itibaren Akdeniz Havzası’nda özellikle Anadolu’da bereket ve bolluğun sembolü ve koruyucusu ana tanrıça olarak tapınım görür. Kybele’nin iki yanındaki aslanlar ana tanrıçanın doğa ve hayvanlar üzerindeki hâkimiyetini gösterir. Antik dönem sosyal ve dini yaşamında kişilerin olmuş ya da olmasını diledikleri istekleriyle ilgili ya da inandıkları tanrısal varlığı onurlandırmak üzere tanrı ya da tanrıçalara adak sunmaları yaygın bir gelenektir.  Tanrıyı onurlandırmak üzere tapınaklar ya da kutsal alanlara sunulan materyaller ‘adak objesi’ olarak değerlendirilir. Kişinin sosyal ve ekonomik statüsüne göre adak objeleri basit bir taş parçasından gösterişli bir heykele kadar çok çeşitlilik gösterir. Yazıtında da yer aldığı üzere Sideropolisli Asklepiades’ın Oniki Tanrı Ana’ya sunduğu bu Kybele Heykeli bir adak heykelidir.  Heykelin kaidesinde bulunan yazıt bölümünde "Hermeios’un oğlu Sideropolis’li Asklepiades adağı Oniki Tanrı Ana’ya dikti" ifadesi yer alıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Diyarbakır'da küçük yaşta işçi olarak girdi patron oldu! Şimdi paraya para demiyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da 490 gram ve 680 gram doğdular! Mucize oldu işte son halleri
İstanbul’dan direkt New York’a uçabiliyor! Yeni jet 6X için ilk siparişi Mehmet Cengiz verdi
MHP lideri Devlet Bahçeli aşı için kararını verdi! İlk aşı yapılacaklardan olacak
Maradona'dan sonra Paolo Rossi de aramızdan ayrıldı
2021 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası ertelendi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘adaylık’ açıklaması! Bizim adayımız belli
Sputnik V aşısını yaptıranlarda antikor değerleri! 4 kat artan da var hiç oluşmayan da
Bu kadar da olmaz! Tekirdağ'da bebek bezinden çıkanlar görenleri şok etti
İran'ın Ankara Büyükelçisi: Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesine yanıt vereceğiz
3 aylar ne zaman giriyor 2021 Diyanet Recep ayı başlangıcı
Yorumlar 2 yorum