BIST 1.408
DOLAR 8,05
EURO 9,64
ALTIN 461,99
HABER /  DÜNYA

İsrail Yerleşim Birimleri Bakanı Tzachi Hanegbi açık açık söyledi

Anadolu Ajansı

İsrail Yerleşim Birimleri Bakanı Tzachi Hanegbi, işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı kısımlarını ilhak edeceklerini söyledi.

Abone ol

Bakan Hanegbi, "i24" kanalına yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde en az yarım milyon İsrail vatandaşı Yahudi'nin yaşadığına işaret etti.

"Judea ve Samaria'nın (Talmudik Batı Şeria) bazı kısımlarını ilhak edeceğiz." diyen Hanegbi, Golan Tepeleri için yapılan ilhakın aynısının Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri için de uygulanacağını ifade etti.

İsrail hükümetinin Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakını gerçekleştireceğini vurgulayan Hanegbi, bu konuda herhangi bir tarih veya takvim belirtmedi.

Hanegbi ayrıca Arap ülkeleri ile İsrail arasında yaşanan normalleşme sürecine işaret ederek, Umman ve Suudi Arabistan ile de ilişkilerin resmiyete dökülmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris, seçim kampanyaları sırasında yaptıkları açıklamalarda, Arap-İsrail çatışmasını çözmek için "iki devletli çözüme" bağlı kalacaklarını ve Batı Şeria'da "ilhaka" karşı çıkacaklarını söylemişti.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşası ve genişletme çalışmaları ile ilhak planı konusunda eski Başkan Donald Trump ve yönetiminden kayıtsız şartsız destek alıyordu.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria yarım asırdır işgal altında

Doğu Kudüs ve Batı Şeria 1967'den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği duvarla bu iki bölgeyi birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Doğu Kudüs'e geçişini engelliyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 220 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü paylaşımı
15 yıldır saçlarını kestirmedi gören şaştı kaldı! Saatler harcıyor 4 tarakla...
Whatsapp'tan kullanıcıları sevindirecek gelişme! 24 saat içinde...
Kemal Kılıçdaroğlu’dan Demirtaş ve Sancar’a destek! Kılıçdaroğlu’na göre Gara siyasi şov mu?
Ticaret Bakanı Pekcan: 15 yılda, kadınların iş gücüne katılımı yüzde 23’ten 34'e çıktı
Adana'da eski eşini vurdurtmuştu! Atılan son mesaj ortaya çıktı
Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması için Avrupa Parlamentosu'na önerge
PKK'lı kundakçı Antalya'da yakalandı
Oltu’ya Mart karı yağdı
Bursa'da kaza! Lastiği patlayan yolcu otobüsü su kanalına devrildi 18 yaralı var
Yorumlar 1 yorum