BIST 11.139
DOLAR 33,09
EURO 36,09
ALTIN 2.585,49
HABER /  DÜNYA

İspanya Başbakanı Sanchez, NATO'nun çifte standartını yüzüne vurdu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, NATO üyesi ülkelere hitaben yaptığı konuşmada, NATO'dan, Ukrayna'da olduğu gibi Gazze'de de aynı "birlik ve tutarlılığı" talep etti.

Abone ol

ABD güdümündeki NATO'nun Gazze'deki katliamlara ses çıkarmaması ittifak ülkelerde rahatsızlığa yol açıyor. Türkiye gibi bu duruma tepki gösteren ülkelerden birisi de İspanya oldu.

İsrail'in soykırımlarına yüksek perdeden karşı çıkışlarıyla bilinen İspanya Başbakanı Sanchez, NATO zirvesinde Gazze'yi gündeme getirdi.

Sanchez, Washington'da düzenlenen NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükümet Başkanları Oturumu'na katıldı.

İspanya Başbakanlık kaynaklarına dayandırılarak İspanyol basınında yer verilen haberlerde, Sanchez'in, basına kapalı NATO toplantısında yaptığı konuşmada, "Ukrayna'ya desteğimizi zayıflatacak çifte standart uygulamakla suçlanamayız. Tam tersine Rusya'nın Ukrayna'daki işgaline karşı takınılan birlik ve tutarlığın aynısını Gazze için de talep ediyoruz." dediği kaydedildi.

Sanchez, "Vatandaşlarımızın tutarlı bir siyasi duruşa sahip olduğumuzu, çifte standartların olmadığını anlamaları önemlidir. Uluslararası hukuku savunduğumuz için Ukrayna'yı desteklediğimizi söylüyorsak, aynısını Gazze'de de yapmalıyız. Ukrayna'da uluslararası hukuka saygı gösterilmesini talep ediyorsak, Gazze'de de buna saygı gösterilmesini talep etmeliyiz." diye konuştu.