BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 35,96
ALTIN 2.570,27
HABER /  DÜNYA

Irakta Yezidileri katlettiler

Irak'taki cehennem bu kez Yezidiler'i yaktı. Korkunç saldırı geride katliam bıraktı...

Abone ol

Yezidilerin hedef alındığı intihar saldırılarında, 200’den fazla kişi öldü, yine 200’den fazla kişi de yaralandı.

Kuzey’deki Musul kentinde, akşam saatlerinde arka arkaya düzenlenen 4 ayrı intihar saldırısında, 200’den fazla kişi yaşamını yitirdi.
 
Irak, son ayların en şiddetli intihar saldırılarından birisine sahne oldu. Saldırılar, Musul’un 120 kilometre batısındaki Kataniya kasabasında, petrol yüklü 4 ayrı tankerle gerçekleştirildi. Çok sayıda binanın da hasar gördüğü saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı ancak saldırının arkasında, El Kaide’nin olduğundan şüpheleniliyor.  

Saldırının yapıldığı kentin yakınındaki Sincar’ın Belediye Başkanı Dhakil Kassım da, istihbarat bilgilerine göre patlamaları Irak’taki El Kaide militanlarının düzenlediğini söyledi.

Kassım, “Bu terörist bir saldırıdır ve çatışmalarla hiç ilgisi olmayan yoksul Yezidileri hedef aldı. El Kaide militanları, Suriye sınırı yakınındaki bu bölgede çok aktif” diye konuştu.

Görgü tanıkları, Amerikan helikopterlerinin, sivil araçların ve ambulansların, saldırıda yaralananları, Kahtaniye’nin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde bulunan, Türk sınırına yakın Dohuk kentindeki hastanelere taşıdığını aktardı.

Kentteki hastaneye götürülen çok sayıda yaralının, kollarının ya da bacaklarının koptuğu belirtiliyor. Kent hastanesinin küçük olması nedeniyle, yaralıların çoğunun hastane garajında ya da sokaklarda yardım beklediği kaydedildi.