BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  POLİTİKA

Kabinede kimler kalacak

Erdoğan listeyi yarın Sezer'e sunacak. Kimler kalacak kimler gidecek?

Abone ol

Yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer'e 60. Hükümetin listesini sunacak olan Başbakan Erdoğan'ın mevcut kabineden sadece 4 veya 5 isimi koruyacağı iddia ediliyor. Sabah'ın haberine göre bugün de MYK'yı toplayarak listeye son şeklini vereceği öğrenildi. Kulislerde şu isimler tellafuz ediliyor:

Adalet Bakanlığı: Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Mersin Milletvekili Zafer Üskül, Ahmet İyimaya'nın yanı sıra, bu koltuk için en güçlü isim Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı.

Dışişleri Bakanlığı: Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olması üzerine boşalacak bu koltuk için adı ön plana çıkan isim Ali Babacan. Bu koltuk için Şaban Dişli ve Yaşar Yakış'ın ismi de konuşuluyor.

Başbakan Yardımcıları
: Mehmet Ali Şahin'in koltuğunu koruması bekleniyor. Bülent Arınç, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İstanbul Milletvekili Ertuğrul Günay'ın adları da bu makam için ön plana çıkıyor. Ali Babacan'ın da Dışişleri Bakanı yapılmaması halinde bu göreve gelmesi bekleniyor.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanlığı: Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek ve Başkan Yardımcısı Nazım Erken'in ismi gündemde.

Çevre ve Orman Bakanı: Bu koltuk için en güçlü isim Bursa Milletvekili Faruk Çelik.

Kültür ve Turizm:
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin buraya kaydırılabilir. Ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen'in de adı geçiyor.

Enerji Bakanı: Hilmi Güler koltuğunu koruyabilir. Rakipleri ise Afif Demirkıran ve Veysel Eroğlu