BIST 10.166
DOLAR 32,30
EURO 35,12
ALTIN 2.412,41
HABER /  GÜNCEL

Irak'ta Halkın Mücahitleri'nin kampına roket saldırısı

Irak'ın merkezinde İran Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerinin kaldığı bir kampa yapılan roket saldırısı sonucu beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Abone ol

Irak'ın merkezinde İran Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerinin kaldığı bir kampa yapılan roket saldırısı sonucu beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü, Bağdat yakınlarında bulunan eskiden ABD'nin askeri üs olarak kullandığı ve şu anda Halkın Mücahitleri tarafından kullanılan Hürriyet Kampı'na yapılan saldırı sonucunda ölenler olduğunu doğruladı.

Halkın Mücahitleri Örgütü yaptığı açıklamada, altı erkek ve bir kadının hayatını kaybettiğini ve bazıları ağır olmak üzere 50 kişinin yaralandığını söyledi.

Örgüt, Iraklı yetkililerin yaralıların hastaneye kaldırılmasını engellediğini söyledi. Ancak BM'nin verdiği bilgiye göre Irak yönetimi bu suçlamaları reddediyor.

Soruşturma çağrısı

Halkın Mücahitleri'nin baskın olduğu siyasi bir çatı örgütü olan İran Ulusal Direniş Konseyi internet sitesinde yaptığı açıklamada Hürriyet Kampı'nın Türkiye saatiyle 4.45 sıralarında füze ve roket saldırısına uğradığını söyledi.

Açıklamada "biri kadın olmak üzere altı kişinin hayatını kaybettiği ve 50'den fazla yaralı olduğu" duyuruldu.

Grup, Iraklı yetkililerden herhangi bir yardım gelmediğini ve kamptaki kliniğin jeneratörünün saldırı nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.

BM Özel Temsilcisi Martin Kobler yetkililere saldırı ile ilgili soruşturma başlatmaları çağrısında bulundu.

Iraklı polis yetkilileri BBC'ye yaptıkları açıklamada saldırı sonucunda beş kişinin öldüğünü söyledi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, roket saldırısının Bağdat'ın batısında Bedir Tugayı'nın etkin olduğu bir bölgeden yapıldığı belirtildi.

BBC'nin Bağdat'ta bulunan muhabiri Nahid Ebuzeyit, Bedir Tugayı'nın İran hükümetine yakın Şii bir grup olan Bedir Örgütü'nün askeri kanadı olduğunu söyledi.

Kamp geçiciydi

Halkın Mücahitleri'nin yaklaşık 3000 üyesi, Eşref Kampı'nın kapatmak isteyen Irak hükümetinin ısrarıyla geçen sene Hürriyet Kampı'na taşınmıştı.

Hürriyet Kampı, BM onları başka bir yere yerleştirinceye kadar geçici olarak kurulmuştu.

Halkın Mücahitleri Örgütü, Ayetullah Humeyni ile birlikte İran Şahı'nı devirmek amacıyla 1979 İran Devrimi'nde mücadele etmişti.

Marksizm ve İslam'ın kaynaştırıldığı bir ideolojye sahip örgüt devrimin ardından yeni yönetim ile ters düşmüştü.

Halkın Mücahitlerinin bazı liderleri idam edilirken, bazıları 1980'li yıllarda Paris'e kaçmak zorunda kaldı.

Örgütün 1980'li yıllarda üst düzey İranlı yetkililere karşı yapılan suikastleri düzenlediği iddia ediliyor.

Halkın Mücahitleri 1980'li yılların sonunda, o sırada İran ile savaş halindeki Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in çağrısı üzerine Eşref Kampı'na yerleşmişti. Örgütün askeri kanadı Iraklı askerler ile birlikte savaşmıştı.

Irak'ın 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmesinin ardından Halkın Mücahitleri Örgütü silah bırakmayı kabul etti.

Ancak Şiilerin hakim olduğu Irak hükümeti grubun ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunuyordu.

2012 yılı Eylül ayında ABD hükümeti, örgütün Hürriyet Kampı'na geçmeyi kabul etmesi üzerine Halkın Mücahitleri'ni 'terörist örgüt' listesinden çıkarmıştı.