HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

iOS 9 indir yükleme ve güncelleme nasıl yapılır

iOS 9 bugün yayınlanıyor. iPhone ve iPad'lerin yeni işlerim sistemi iOS 9 indirme güncelleme işlemi nasıl yapılır? iOS 9 indir, nasıl kurulur? iOS nedir? İşte cevabı...

iOS 9 nedir, nasıl kurulur? iOS 9 indir,  indirme işlemi ve güncelleme bilgileri haberimizde. Teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad'lerin yeni işletim sistemi iOS 9'u 16 Eylül 2015 Çarşamba (bugün) TSİ 20.00'den sonra yayınlayacak.

ios-9-indir-yükleme-ve-güncelleme-nasil-yapilir.20150916112100.jpg

iOS 9'u indirmek için öncelikle Apple'ın Beta Yazılım Programı'na kayıt yaptırmak gerekiyor. Ardından Safari tarayıcınızı açmanız ve beta.apple.com/profile sayfasına girmeniz gerekiyor. (Chrome veya başka bir browser kullanılmayınız)

Açılan sayfadaki Download Profile tuşa bastığınız andan itibaren güncellemenin yüklenmesi için Ayarlar menüsüne yönlendiriliyorsunuz. Install yani Yükle butonuna tıkladıktan sonra ise güncelleme kurulumu başlamış olacak.

ios-9-indir-yükleme-ve-güncelleme-nasil-yapilir.20150916112337.jpg

iOS 9 ÖZELLİKLERİ

İOS 9 ile birlikte iPad'e yeni özellikler geliyor. iPad üzerinde yazı yazmak artık daha kolay gale gelecek. Kısa yollara sahip yeni klavye ile birlikte, fiziksel klavye ile yapılanlar artık iPad'de dokunmatik ekranda yapılacak. Kullanıcıların büyük sorun yaşadığı çoklu uygulamalar ise artık daha basit olarak kullanılabilecek.

Uygulamalar rahatlıkla kullanılacak

iOS 9 ile birlikte kullanıcılar iki ayrı uygulamayı aynı ekranda kullanabilecek. Diğer bir özellik ise videolarda. Videolar bir köşede devam ederken siz ekranda işlemlerinize devam edebileceksiniz.

Şarj sorununu çözecek

Kullanıcıları sevindirecek diğer özellik ise iOS 9 ile birlikte "Düşük Enerji Modu"na geçirilen cihazların şarj süresi 3 saat daha artacak.

Bilinmeyen numaralara son

iOS 9 ile birlikte gelen en sıradışı özellik ise bilinmeyen numaraları bitirmesi. Örneğin telefon rehberinizde olmayan biri aradığında iPhone'unuz hemen numaranın altında tahmin yürüterek numaranın ait olduğu kişiyi sizle paylaşacak. Yani bilinmeyen numara sizi aradığında kim olduğunu o an görebileceksiniz. Bu özellik ile birlikte Apple, kullanıcıların telefon numaralarını ve bilgilerini hiçbir şekilde kimseyle paylaşmayacağının da altını çizmeyi ihmal etmedi.

iOS 9 yayınlandığında hangi cihazlara yüklenebilecek?

İşte iOS 9; iPad 2, 3'üncü jenerasyon iPad, 4'üncü jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPhone 4S, IPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, 5'inci jenerasyon iPod touch cihazlarına yüklenebilecek.

ios-9-indir-yükleme-ve-güncelleme-nasil-yapilir.20150916112445.jpg

iOS 9 HANGİ MODELLERE YÜKLENEBİLECEK?

iPhone 6S, iPhone 6S Plus, Apple TV, iPad Pro ve iPad mini 4'ün lansmanının ardından 16 Eylül'de yayınlanacağı kesinlik kazanan iOS 9, birçok yeniliği de beraberinde getirecek.

Şimdi isterseniz iOS 9 güncellemesinin hangi cihazlara yüklenebileceğine bakalım:

-iPhone 4s
-iPhone 5
-iPhone 5c
-iPhone 5s
-iPhone 6
-iPhone 6 Plus
-iPhone 6S (halihazırda yüklü geliyor)
-iPhone 6S Plus (halihazırda yüklü geliyor)
-iPad 2
-iPad (3.nesil)
-iPad (4. nesil)
-iPad Air
-iPad Air 2
-iPad mini
-iPad mini 2
-iPad mini 3
-iPad mini 4 (halihazırda yüklü geliyor)
-iPad Pro (halihazırda yüklü geliyor)
-iPod touch (5. nesil)

iOS 9, performansa ve pile yönelik arka plan geliştirmeleri yapmakla kalmıyor, çoklu görevi de gözden geçiriyor. Ancak iOS 9'un çoklu görev işlevlerinden Slide Over ve Split View, tüm iOS cihazları için sunulmayacak. Bu işlevlerin çoğunun iPad Air 2, iPad Air, mini 2 ve mini 3 için sunulacağı, Split View'un ise sadece iPad Air 2'de kullanılacağı biliniyor.

iOS 9'daki verimliliğe yönelik geliştirmeler arasında klavyedeki daha iyi öneriler ve aramayla entegre edilmiş, daha güçlü ve akıllı Siri var. iOS 9'un indirme boyutunun önemli ölçüde küçültülmüş olması, 16GB'lık iPhone sahiplerini sevindirecek gelişmelerden.

iOS 9.1 İLE YENİ EMOJİLER GELECEK

iOS 9.1’i indirenlerin dikkatini çeken ilk noktalardan biri, emoji sayısındaki artış oldu. Apple, yeni emojileri iOS 9.1’in beta sürümüne ekledi. Yeni pakette yemek emojilerinin sayısı arttı ve dini semboller eklendi. Cami, sinagog ve tapınak emojilerinin yanı sıra, Müslümanlar için en kutsal yer olan Kâbe’nin emojisi de iOS 9.1 ile iOS cihaz sahiplerine ulaştırılacak.

ios-9-indir-yükleme-ve-güncelleme-nasil-yapilir.jpg

Noel Baba, prens, dans eden adam emojileri de yolda. Hamile kadın emojisi ise aile görsellerini tamamlayacak.

ios-9-indir-yükleme-ve-güncelleme-nasil-yapilir.20150916111943.jpg

Unicode, en çok talep edilen emojinin rock'n roll işaretinin gösterildiği el hareketi olduğunu söylemişti. Bu emoji de, yukarıda gördüğünüz gibi yeni sete eklendi.

iOS 9'un bu akşam saatlerinde (muhtemelen TSİ 20:00 sonrası) yayınlanması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan: O medya grupları bedel ödeyecek!
Erdoğan'dan Demirtaş'a çok sert sözler!
ABD ordusu karada YPG ile birlikte savaşacak!
Davutoğlu'ndan Binali Yıldırım iddiasına yanıt!
Bahçeli'den o Kaymakam'a sert tepki!
Duhan suresi faziletleri cuma gecesi saat kaçta okunur?
Yorumlar