BIST 1.391
DOLAR 8,76
EURO 10,39
ALTIN 499,71
HABER /  GÜNCEL

Interpol'den Can Dündar açıklaması: Bize talep gelmedi

Interpol Türk basınında yer alan Can Dündar'a dair kırmızı bülten talebinin doğru olmadığını söyledi.

Abone ol

Gazeteci Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebiyle ilgili konuşan Interpol yetkilisi, daha önce Dündar hakkında aldıkları talebin reddedildiğini, Türkiye'den bu yönde kendilerine yeni bir talep de gelmediğini söyledi.

Euronews'e konuşan Interpol yetkilisi, "Daha önce Can Dündar ile ilgili alınan kırmızı bülten talebi INTERPOL Genel Sekreterliği tarafından reddedildi. 9 Haziran tarihi itibariyle Interpol'e bildirilmiş yeni bir kırmızı bülten talebi yok. Yeni talep geldiğinde, bu özel bir birim tarafından incelenecek. Bu birim, Interpol üyesi ülkelerin tüm kırmızı bülten taleplerini, kurumun kuralları çerçevesinde gözden geçiren bir birim." dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve "casusluk" suçlamalarından MİT TIR'ları davasından ayrılan dosyası kapsamında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar vermişti. Yakalama emri kapsamında da uluslararası polis teşkilatı Interpol'den kırmızı bülten çıkarılması için talepte bulunulması da kararlaştırıldı.

Daha önce MİT TIR'ları davası kapsamında Can Dündar için kırmızı bülten talep edilmişti. Interpol, bazı ülkelerin kırmızı bülteni "siyasi muhalifleri susturmak amacıyla" kullanarak suistimal ettiği gerekçesiyle başvuruların hepsini kabul etmiyor.

Interpol 1923 yılında uluslararası polis işbirliği sağlamak amacıyla kuruldu. Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan kuruluş, 190 ülkenin üyeliğiyle güvenlik güçlerinin ve adalet birimlerinin sınır ötesi suçluların yakalanması için ortak hareket etmesini hedefliyor.

Interpol'ün 'kırmızı bültenleri'

Suçla alakalı bilgilerin değişimini sağlayan uluslararası bültenler sistemi Interpol’ün en önemli fonksiyonlarından biri.

Üye devletlerin suç ve suçlular karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipi bulunuyor. Bültenler üye ülke Milli Merkez Birimlerinin talepleri doğrultusunda teşkilatın dört dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça) yayınlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih'te otelin saunasında yangın çıktı! İtfaiye müdahale ediyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Emir Sarıgül boşandı mı Fatoş Altınbaş ile evli mi?
Operasyon Türkiye rekoru! Devletin 80 milyon TL'lik vergi kaybı önlendi
Hıncal Uluç'tan İmamoğlu'na: Her şey çok güzel olmadı, her şey ... oldu, noktalı yerleri sen doldur
MSB duyurdu: Irak'ın kuzeyinde 2 PKK'lı terörist öldürüldü
HDP müzik yayını yaptı annelerin sesini bastırdı
Batman lise taban puanları 2021 nitelikli lise yüzdelik dilim
Esenyurt'ta hamile kadına taciz! Ayrıntılar ortaya çıktı: Kendi silahıyla öldürüldü
İtalya'da sakatlık şoku! UEFA'ya başvuru yapıldı
Yorumlar 2 yorum