BIST 2.490
DOLAR 16,63
EURO 17,52
ALTIN 972,37
HABER /  GÜNCEL

'İnternet, insan kimliğini yeniden tanımlıyor'

Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri ve internet oyunları, insanların 'kim oldukları' ve 'dünyada nasıl yer aldıkları' konusundaki görüşlerini değiştiriyor. 'Hiper-bağlanırlık' gelecek 10 yıl içinde toplumda köklü değişiklikler yaratacak.

Abone ol

Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin ve internet oyunlarının, insanların kim oldukları ve dünyada nasıl bir yere sahip oldukları konusundaki görüşlerini değiştirdiği kaydedildi.

İngiltere'de hükümete bilim alanında danışmanlık yapan Prof. Sir John Beddington, hazırladığı raporda, geleneksel kimlik düşüncelerinin daha az anlam taşıyacağını ve bunun bir sonucu olarak, topluluklar içinde birbirine bağlılığın azalacağını belirtiyor.

Raporda, bu değişimin olumlu hale dönüştürülebileceği, gözardı edildirse toplumsal dışlanmaya yol açabileceği kaydedilerek, "2012 Londra Olimpiyatları'ndaki dayanışma ruhunda görüldüğü gibi, bu olumlu bir güç haline getirilebilir ya da 2011 protestoları gibi yıkıcı bir hal alabilir." deniliyor.

Raporda, akıllı telefonların, sosyal paylaşım olanaklarının gelişmesi ve insanlar arasında, daha fazla ilişki içinde olma eğiliminin artmasıyla, birbiriyle ilgisiz gruplar arasında çıkarların, geçici de olsa, zaman zaman çakışabileceği ve bu grupların daha hızlı bir şekilde harekete geçebildikleri kaydedildi; örnek olarak daha önce hiç karşılaşmamış insanların birden toplanıverip bir grup oluşturarak eyleme geçmesi gösterildi.

Hiper-bağlanırlık

"Gelecekte Kimlikler" başlıklı rapor, internetle neredeyse sürekli olan ve "hiper-bağlanırlık" olarak tanımlanan ilişkinin, gelecek 10 yılda toplumda köklü değişimler yaratacağını belirtiyor.

Bilim ve teknoloji alanında yeni eğilimleri ortaya koymak ve hükümeti bilgilendirmek üzere söz konusu araştırmayı yaptıran Prof. Sir John Beddington, BBC'ye verdiği mülakatta, "Kimliğin belirlenmesinde en dinamik eğilim, hiper bağlanırlık oldu. Hükümet ve özel sektörün veri toplaması ve kullanımı, mahremiyet ve güvenlik kavramlarına karşı bireysel hak ve özgürlüklerin dengelenmesi, bu eğilimlerden etkilenecek. Umarım bugün yayımlanan rapor, siyasetlerin belirlenmesinde yol gösterici olur." dedi.

Kimlik konusundaki son rapor için, İngiltere ve diğer ülkelerden önde gelen uzmanlar 20 ayrı incelemede, bilgisayar bilimi, kriminoloji ve sosyal bilimler alanındaki araştırmaları değerlendirdiler.

Raporda, kimliklerin değişen yapısının, topluluk ve sosyal bütünleşme kavramları üzerinde önemli etkilerde bulunacağı kaydedildi; kişinin kimliğini çekillendiren din, etnisite, meslek ve yaş gibi unsurların, eskisine kıyasla daha az önemli olduğu vurgulandı.

Bunun yerine, özellikle gençler arasında, kimlik tanımlarının internetteki sosyal paylaşım sitelerindeki ilişkiler ve internet oyunlarında üstlenilen rollerle belirlenir olduğuna dikkat çekilmekte.

İnternette 'gerçek kimliği' arama

Prof. Sir John Beddington'ın raporunda, bazı eleştirel çevrelerce "yapay ya da hayal ürünü kimlikler yarattığı" belirtilen internet oyunlarının, aslında birçoklarına, çevrelerindeki önyargılardan kaçıp kendi "gerçek" kimliklerini bulma olanağı sağladığı kaydedildi; özürlü şahısların internet oyunları sayesinde diğer insanlarla eşit düzeyde ilişki kurma olanağı bulduklarını anlattıkları aktarıldı.

Raporun yazarları, "İnternet birçok insanın kimliklerini tam anlamıyla ortaya çıkarmalarına olanak verebilir. Utangaç olan, yalnızlık çeken ya da kendilerinin çekici olmadığını düşünen insanlar, internet ortamında daha başarılı şekilde inanlarla ilişki kurabiliyor ve kendilerini daha iyi ifade edebiliyor." dedi.

Rapora göre, 2011'de internet kullanıcılarının % 60'ı, bir sosyal paylaşım sitesine de üye. 2007'deyse bu oran % 43'tü. Tunus devrimi ile Mısır ve Libya'daki muhalefet hareketlerinde görüldüğü üzere, sosyal paylaşım siteleri siyasi anlamda daha etkili olmaya başladı.

Araştırmacılar, insanların özel hayatlarına ilişkin fotoğraf ve bilgilerin giderek daha fazla herkes tarafından görülebilir hale gelmesiyle, meslek hayatıyla sosyal hayattaki kimliklerin bulanıklaşacağını kaydediyor. Buna örnek olarak, bir kişinin, üniversite yıllarından kalma sarhoşluk fotoğraflarının bulunmasıyla, terfi ettirilmemesi gösteriliyor.

Raporda, internet ortamı ile gerçek hayattaki kimlikler arasındaki ayrımların yavaş yavaş ortadan kalkmasının, suçlulara yeni alanlar yaratacağı ve sosyal paylaşem siteleriyle mesleki ve mali sitelerden derlenen bilgilerle kimlik hırsızlıklarının artacağı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Leman Sam'dan olay açıklamalar!
Leman Sam'dan olay açıklamalar!
Tanrıyar Petek'in annesiyle aşk yaşadı mı?
Tanrıyar Petek'in annesiyle aşk yaşadı mı?
2013 yılı Hac kayıtları tarihi belli oldu
2013 yılı Hac kayıtları tarihi belli oldu
Atatürk'ün hatırasına artık inşaat yapılacak
Atatürk'ün hatırasına artık inşaat yapılacak
Zeki Müren Meclis'te panik yarattı!
Zeki Müren Meclis'te panik yarattı!
14 yaşındaki çocuk annesini boğdu
14 yaşındaki çocuk annesini boğdu
Hastanede inanılmaz dayak skandalı!
Hastanede inanılmaz dayak skandalı!
Suriyeli Türkmenler zor durumda
Suriyeli Türkmenler zor durumda
Xavi'nin düşü tüm kupaları kazanmak
Xavi'nin düşü tüm kupaları kazanmak
'Batman'ın arabasına 4 milyon dolar
'Batman'ın arabasına 4 milyon dolar