BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Instagram görme engelli kullanıcıları için 2 yeni özelliği duyurdu

Fiziksel rahatsızlığı olan bireylerin, uygulamalarını daha rahat kullanabilmeleri için güncellemeler getiren sosyal medya paylaşım platformlarından Instagram, görme engelliler için 2 yeni özelliğini sundu.

Abone ol

Instagram, görme engelli bireylere yapay zeka yardımıyla fotoğraf okuma teknolojisini hayata geçiriyor. Geliştirilen yapay zeka yardımıyla, Instagram ekran okuyucusu ve nesne tanımlama teknolojisi sayesinde görme engelli insanların platform üzerinde gezinmesini kolaylaştıracak.

Instagram, sadece görme engelli kullanıcıları için değil, her türlü kullanıcısı için yenlikler sunmaya devam ediyor. Daha önceden Facebook üzerinde görme engelli kullanıcılara sunulan bu özellikler şimdi ise Instagram kullanıcılarına sunulmuş durumda.

Bu özellik sayesinde fotoğraflarına açıklama ekleyen kullanıcıların açıklamaları ekran okuyucusu yardımıyla okunabilecek. Instagram, bu özelliğin hem ana sayfada, hem profil sayfalarında, hem de keşfet kısmından kullanılabilmesine de olanak sağlayacak.

Eğer kullanıcılar paylaşımlarında herhangi bir açıklamaya yer vermemişse, yapay zeka devreye girecek. Burada da ise ekran okuyucusu yerine, nesne tanıma teknolojisi fotoğraftaki ayrıntıları görme engelli kullanıcılara betimleyecek.