BIST 4.977
DOLAR 18,80
EURO 20,43
ALTIN 1.166,53
HABER /  GÜNCEL

Dışişleri'nden İngiltere'ye FETÖ tepkisi 'Dayanaktan yoksun'

Dışişleri Bakanlığı'ndan FETÖ sanığı Akın İpek'in iadesinin reddedilmesine ilişkin tepki geldi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy "Mahkemenin redde ilişkin gerekçeler dayanaktan yoksundur" dedi.

Abone ol

İngiltere'den dün görülen davada firari sanıklar Hamdi Akın İpek, Talip Büyük, Ali Çelik ve Mustafa Yeşil’in Türkiye'ye iade edilmesi talepleri ele alınmış, mahkeme Türkiye'nin bu talebini reddetmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, mahkeme kararını şöyle değerlendirdi.

"Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in Birleşik Krallık’tan ülkemize iadelerine ilişkin dün (28 Kasım) Londra, Westminster Kaza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanıklar hakkındaki iade talebimiz hâkim tarafından reddedilmiştir.

Mahkemenin, iade taleplerimizin reddine ilişkin gerekçeleri dayanaktan yoksundur. Beklentimiz, 251 masum vatandaşımızın şehit olduğu ve binlercesinin de yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün önde gelen mensupları arasında yer alan bu şahısların ülkemizde yargılanmalarını teminen bir an önce iade edilmeleridir.

Bu yöndeki gayretlerimizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Kararın kabul edilemez olduğu ve bundan duyduğumuz derin hayal kırıklığı görüşülen İngiliz makamlarına kuvvetli bir şekilde vurgulanmıştır."