HABER /  GÜNCEL

İnsansız hava araçlarına virüs bulaştı

Türkiye'nin de talep ettiği insansız hava araçlarının kumanda merkezindeki virüs bir türlü silinemiyor

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre, ABD, Irak, Afganistan ve Yemen savaşlarında direnişçilere karşı kullandığı insansız hava araçları Predator ve Reaper'ın kumandasını Nevada eyaletindeki Creech Hava Üssü'nden gerçekleştiriyor.
Buradan kumanda edilen insansız savaş araçları Afganistan'da ve Pakistan'ın kuzeyindeki Taliban hedeflerini bombalıyor. Hatta Yemen'de öldürülen El Kaide liderlerinden Enver El Avlaki'nin Predatorların açtığı ateş sonucu öldürüldüğü belirtilmişti. Ancak son dönemde Nevada'daki kumanda merkezinin başı bir bilgisayar virüsüyle dertte. İki hafta önce bilgisayarlara bulaşan virüs, kullanıcının klavye üzerinde yaptığı her işlemi kodluyor.

VİRÜSÜ SİLEMİYORLAR

Kumanda merkezindeki bir kaynak, virüsun şimdiye kadar insansız hava uçaklarının kumanda edilmesinde sorun yaratmadığını ancak bilgisayarlardan silindikten kısa bir süre sonra yeniden bulaştığını belirtti.

PREDATOR'Ü TÜRKİYE DE İSTİYOR

Türkiye de, ABD'nin yıl sonunda Irak'tan çekilmesinin ardından PKK terör örgütüyle mücadelede kullanmak için Predatorların İncirlik'e yerleştirilmesini talep etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurul toplantıları için gittiği New York'ta ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede Predatorların İncirlik'e yerleştirilmeleri konusunda anlaşmaya vardığı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP kurultayı erteleniyor mu?
TOKİ'den yoksullara ucuz konut
Boğanın korkunç öfkesi (video)
Parayı veren Evren cübbeyi almış
Ziegler İsviçre'yi yaktı!
Rahşan Ecevit ve Bülent Ecevit'in dillerden düşmeyen aşkı
Yorumlar 4 yorum