BIST 118.399
DOLAR 6,86
EURO 7,81
ALTIN 399,21
HABER /  DÜNYA

İngiltere'de maliyeden sonra AB Bakanı Alan Duncan da istifa etti

İNGİLTERE 'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan, Brexit konusunda sert polemiğe girdiği Boris Johnson'ın liderliğini ilanından önce istifa etti.

Abone ol

İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan, Muhafazakar Parti'deki liderlik yarışında oylamanın tamamlanmasına saatler kala istifa etti. Duncan, liderlik yarışını kazanmasına kesin gözüyle bakılan eski Dışişleri Bakanı Johnson'la Brexit süreci konusunda sert polemik yaşamıştı. Johnson'ın, Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını "düğmesi Brüksel'in elinde olan intihar yeleği" benzetmesine en sert tepkiyi veren siyasi figür Duncan olmuştu.

"Siyasi tarihinin en iğrenç anlarından biri"

Twitter'dan Johnson’a tepki gösteren Duncan, "Bu, modern İngiltere siyasi tarihinin en iğrenç anlarından biri. Üzgünüm ama bu Boris Johnson'ın siyasi sonudur. Eğer şimdi değilse de gelecekte böyle olmasını temin edeceğim." ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch'un istifasının ardından da Duncan, bundan Johnson'ı sorumlu tutmuştu. Duncan, lider adayı ve muhtemel başbakan Johnson'ın büyükelçiye desteğini açıklamaktan kaçınarak, onu "otobüsün önüne ittiğini" söylemişti.

Muhafazakar Parti'de liderlik yarışının sonucu yarın açıklanacak. Dün de Maliye Bakanı Philip Hammond ile Adalet Bakanı David Gauke, Johnson'ın lider seçilmesi halinde istifa edeceklerini duyurmuştu. Johnson'ın lider seçilmesi halinde başta rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt olmak üzere bir dizi bakanın daha istifası bekleniyor. Muhafazakar Partinin yeni lideri, başbakanlık görevini 24 Temmuz'da May'den devralacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursluluk ödemesi kaç para ilk ödeme ne zaman 2019 hangi ay?
30 Ağustos ne bayramı 2019 resmi tatil mi oldu?
Bakan Akar Fransız mevkidaşı ile telefonda Görüştü
Fikret Orman: Bu sene bizim en büyük transferimiz Abdullah Avcı
Okullar ne zaman açılacak 2019 MEB Eylül ayının kaçında?
Yasin Obuz'un ailesi annesi babası ve 3 kardeşi kimdir?
Yorumlar