BIST 1.346
DOLAR 8,14
EURO 9,80
ALTIN 466,67
HABER /  DÜNYA

İngilizler seçimi kimin kazanacağını açıkladı!

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında Türkiye'deki siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Dergi Erdoğan, ''muhafazakar seçmenler nezdinde hala popüler. Kimsenin adil olmasını beklemediği yarışı da kolayca kazanması bekleniyor'' yorumunda bulundu.

Abone ol

"Erken seçim adil olmayacak" diyen dergi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük altyapı projelerini oylara çevirmek istediğini yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Economist'teki yazı; İstanbul'da 29 Ekim'de açılması planlanan ve 35 bin kişinin çalıştığı yeni havalimanının maliyetinin 12,5 milyar dolar olduğunun hatırlatılmasıyla başlıyor.

Dev tesis, 5 sene içinde yılda 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Economist, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 45 kilometre uzunluğunda olacak Kanal İstanbul projesinin temelini de bu yıl atmak istediğini aktarıyor okurlarına.

Dergiye göre bugüne dek Türkiye'nin mega projeleri hem istihdam ve gelir kaynağı, hem ekonomik büyümenin motoru, hem de bol oy kaynağı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktidarları döneminde çok sayıda otoyol ve tünelin yanı sıra 29 havalimanı inşa etmeleriyle de övündü.

'ERDOĞAN'IN YARIŞI KOLAYCA KAZANMASI BEKLENİYOR'

Economist'teki yazı şöyle devam ediyor: "Sayın Erdoğan yakında tüm bunları yeniden yapabilmek için yeni bir şansa sahip olacak. 18 Nisan'da milletvekillerinin olağanüstü hali yine 3 ay uzatmasından birkaç saat önce erken seçim kararı aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim daha önce açıklanan tarihten yaklaşık 18 ay önce, 24 Haziran'da yapılacak.

ERDOĞAN YARIŞI KOLAYCA KAZANACAK

"OHAL yetkileri ile donatılmış, neredeyse tüm medya organlarını ve devlet kurumlarını kontrol eden Sayın Erdoğan, muhafazakar seçmenler nezdinde hala popüler. Kimsenin adil olmasını beklemediği yarışı da kolayca kazanması bekleniyor."

Yazıda daha sonra, 20 gün önce 225 metre uzunluğundaki bir tankerin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden Kanal İstanbul projesinin önemini vurgulamasına değiniliyor. Son 40 senede İstanbul'un nüfusunun her yıl ortalama 300 bin arttığı hatırlatılarak.

'ZAMANLA GERÇEKLER AĞIR BASABİLİR'

Yazıdan diğer bazı satırlar şöyle:"Türkiye önümüzdeki 5 yılda altyapı projelerine 325 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Ancak zamanla gerçekler ağır basabilir. 2017'de teşvik paketleri ve ucuz kredinin de sayesinde yıldırım hızıyla büyüyen ekonomi sert şekilde inişe geçebilir. Türk Lirası yılbaşından bu yana oldukça hırpalandı, 2013'ten bu yana ise Euro ve Amerikan Doları karşısında yüzde 100'den fazla değer kaybetti.

ERDOĞAN EKONOMİDEKİ SARSINTIYI SEÇİM SONRASINA BIRAKMAK İSTEDİ

"Dövizle borçlanan şirketler acı çekiyor. Türkiye'nin en büyük gruplarından Yıldız Holding ve Doğuş Holding'in yaklaşık 9 milyar dolarlık borçlarını yeniden yapılandırmak için görüşmelere başladığı bildiriliyor... Şirketlerin borcu, Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 70'ine ulaşmış durumda."Sayın Erdoğan'ın erken seçim kararı almasının muhtemel bir nedeni de, bu sarsıntıların hissedilmesini seçim sonrasına bırakmak istemesi."

'EKONOMİ, ERDOĞAN'IN SEÇİMİ BİRİNCİ TURDA KAZANMASINI TEHLİKEYE ATABİLİR'

Economist'teki yazıdan bazı uzman görüşleri şöyle: "Eğer Yıldız Holding ve Doğuş Holding gibi şirketler bu problemlerle yüzleşmişse, diğerlerinin yüzleşmemeleri sürpriz olur." (İnan Demir, Nomura International adlı bankanın gelişmekte olan piyasalar ekonomisti)"Ekonomideki zor durumda yönelik en ufak bir işaret, Sayın Erdoğan'ın seçimi hedeflediği gibi birinci turda kazanmasını tehlikeye atabilir." (Sinan Ülgen, düşünce kuruluşu Carnegie Europe'da görevli akademisyen)

25 Haziran tatil mi seçim tatili kimler idari izinli?

YSK seçim takvimi 2018 seçmen sorgulama ve başvurular

ÖNCEKİ HABERLER
Abdullah Gül'ü ziyaret eden iki önemli isim kim?
Kandiller 2018 30 Nisan ne kandili var Berat Kandili ne zaman?
Tatil planını yapacaklar 8 Temmuz'a dikkat!
Jet kazasında kahreden çığlık! Son ana kadar uğraşmışlar
Pazartesi tatil mi MEB 30 Nisan 4 günlük tatil açıklaması
CHP adayı kim olacak! 2 isimde ibre onu gösteriyor
Cumhuriyet yazarı: Artık Erdoğan’ın işi kolay
Erdoğan Abdullah Gül için bunları söyledi
Yeni Akit'in hedefinde Abdullah Gül var
Otomobil 30 metrede asılı kaldı
Yorumlar 62 yorum