BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SEÇİM  /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

Cumhuriyet yazarı: Artık Erdoğan’ın işi kolay

Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, Abdullah Gül'ün adaylık ihtimalinin sona ermesine üzülen Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın dünkü yazısını köşesine taşıdı.

Abone ol

Abdullah Gül aday olacak mı soruları artık geride kaldı. Muhalefet partilerinin görüşmeleri sonuç vermedi ve Gül başlamadan projesi sona erdi. Muhalefet cephesinde "Erdoğan'ı devirebilecek" isim olarak pazarlanan Gül'ün fiyaskoyla sonuçlanan süreci, Cumhuriyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ı fena halde üzdü ve CHP kurmaylarına sitem etti.

GÜLERCE "KENDİNİ BİTİRDİ" DEDİ: Gül tartışmasıyla ilgili bugün yazı kaleme alan Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, "Bize göre Gül hala sesiz kalmakla milliyetçi muhafazakâr tabanda kendini bitirdi. Bu saatten sonra ne dese acı bir tebessüm ile karşılanacak. Rahmetli babamın en sık lafıydı: Kendi düşen ağlamaz..." ifadeleine yer verdi. Muhalefet cephesindeki hüsranı değerlendiren Gülerce, Aydıntaşbaş'ın dünkü yazısından bir bölümü köşesine taşıdı. İşte o yazı:

YENEBİLECEK TEK İSİM AÇIK ARA ABDULLAH GÜL GÖZÜKÜYOR
“Matematiksel ola­rak CHP içinden çıkan ve güçlü CHP kimliği olan bir aday, ilk turda yüzde 25 alıyor, ancak ikinci turda yüzde 51’i bulamıyor. “Türkiye’de yüzde 60-65’lik bir muhafazakâr-milliyetçi seçmen var. Bunların çoğu, “CHP” markasına önyargılı. Kendi yaşam alanının tehdit altında olduğunu düşünerek muhafazakâr ya da kendi muhafazakâr olmasa da muhafazakâr-dostu bir kimliğe daha sıcak bakıyor.  

“CHP genel merkezinin şu zamana kadar Abdullah Gül gibi seçenekleri ciddi olarak değerlendirmesinin nede­ni de bu. Bütün yoklama ve simülasyonlarda, ikinci turda Tayyip Erdoğan’ı yenebi­lecek tek isim, açık ara Abdullah Gül gözüküyor. Kemal Bey bu yüzden Gül meselesine kafa yoruyor. Gerçek şu ki, gündeme gelen diğer isimler, ikinci turda ya Kürt oyu alamadığı için ya da muhafazakârlara itici geldiği için, kazanamıyor.  

MERAL HANIM YÜZDE 7-11
“Gel gör ki, Meral Hanım şu anda farklı araştırmalarda yüzde 7-11 arası gözüküyor. Büyük bir iddia koyuyor ancak bunu destekleyen rakamlar yok. Siyaseti bilenler açısından bunun matematiksel bir dayanağı yok.  

ERDOĞAN CİDDİ RAHATLAMIŞ DURUMDA
Bu durumda CHP de kendi adayına yönelecektir. Zor bir karar bu. Gül dışında gündemdeki isimlerin ikinci turda şansı zayıf.  “Şu bir ger­çek: Dün ortaya çıkan tabloyla Tayyip Erdoğan, ciddi anlamda rahatlamış durumda. Artık işi, daha kolay.” 

Hüseyin Gülerce'nin yazısının tamamı

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan Abdullah Gül için bunları söyledi
Yeni Akit'in hedefinde Abdullah Gül var
CIA Direktörlüğüne 'işkenceci' Haspel vekalet edecek
Erdoğan'dan seçim stratejisi toplantısı
Meral Akşener'den Saadet Partisi açıklaması
Kimliği herkesi şaşırttı: Suç makinesi, eski polis çıktı!
Anaokulunda 70 öğrenci hastanelik oldu
Cani koca, karısının kafasını kesip çöpe attı
Kanal D, Ahmet Hakan ile yolları ayırdı: İşte yerine gelen isim!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylık dilekçesi hazırlandı
Yorumlar 38 yorum