BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Pazartesi tatil mi MEB 30 Nisan 4 günlük tatil açıklaması

Pazartesi tatil mi, 30 Nisan pazartesi günü okullar tatil mi sorularının cevabına kilitlenen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı resmi kaynaklarından haber bekliyor. 1 Mayıs İşçi Bayramı salı gününe denk geliyor ve o gün resmi tatil okullar kapalı. Peki 30 Nisan tatil mi? Eğer 30 Nisan pazartesi günü tatil olursa öğrenciler 4 günlük bir tatil yapmış olacak.

Abone ol

Pazartesi günü tatil mi, 30 Nisan okullar tatil mi, memurlar 30 Nisan'da idari izinli mi sayılacak soruları merak konusu oldu. Bilindiği üzere 1 Mayıs ülkemizdeki resmi tatillerden biri ve ülkemizde resmi tatillerde okullar, üniversiteler, bankalar, noterler ve PTT şubeleri kapalı olur. 1 Mayıs salı gününe denk geliyor ve o gün okullar tatil, memurlar resmi izinli olacak. Peki pazartesi günü okullar tatil olur mu, 30 Nisan okullar tatil olur mu? Bu konu hakkında resmi kaynaklardan henüz yazılı ya da sözlü bir açıklama yok. Gelişmeleri sizlere buradan aktaracağız.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ: Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kutlanmış ve tatil yapılmıştı. Vatandaşlar şimdi ise 1 Mayıs'ın 2018 yılında tatil olup olmadığını merakla araştırıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2018 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Salı günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR ÖNEMİ NE: İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP adayı kim olacak! 2 isimde ibre onu gösteriyor
Cumhuriyet yazarı: Artık Erdoğan’ın işi kolay
Yeni Akit'in hedefinde Abdullah Gül var
Otomobil 30 metrede asılı kaldı
Erdoğan'dan seçim stratejisi toplantısı
MHP'li milletvekili Koçdemir İYİ Parti'ye geçti
Meral Akşener'den Saadet Partisi açıklaması
Kimliği herkesi şaşırttı: Suç makinesi, eski polis çıktı!
Anaokulunda 70 öğrenci hastanelik oldu
Cani koca, karısının kafasını kesip çöpe attı
Yorumlar