BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

İngiliz HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini düşürdü! 7.10'dan 6.50'ye çekti

İNGİLTERE merkezli dev finans kuruluşu HSBC, 7.10 lira olan 2021 yılı sonu dolar/TL beklentisini 6.50 liraya düşürdü.

Abone ol

HSBC, yıl sonu dolar/TL tahminini 7,10 seviyesinden 6,50’ye indirdi.

Bloomberg HT haberine göre, HSBC kurdaki aşağı yönlü revizyonuna, Merkez Bankası’nın sıkı para politikası, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış gibi etkenleri gerekçe gösterdi.

Kurum değerlendirmesinde, “Dolarizasyonun terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadeleri kullanıldı.

TCMB'den rezerv birikimi mesajı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetimi ekonomistlerle yaptığı buluşmada rezerv birikimi ve döviz alım programlarına yönelik de mesajlar vermişti.

Merkez Bankası ekonomistlerle bir araya geldiği toplantıda önemli mesajlar verdi. Merkez Bankası'nın kurun düzeyini etkilememek şartıyla rezerv biriktirmeye başlayabileceği belirtildi, tüm kararların fiyat istikrarı önceliğiyle alınacağı vurgulandı.

Swap kısıtlaması konusunda BDDK ile yakından çalışıldığı ve gerekirse kademeli adım atılacağı belirtildi.

Döviz kurunun gecikmeli etkilerinin zaman içerisinde azalacağı ifade edilirken "Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz."" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada "Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır." ifadesi yer aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kuveytli mevkidaşı ile görüştü
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Diyarbakır anneleri Başkan Savcı Sayan’a teşekkür etti
Türkiye'de bir ilkti! Burdur'da mezarı başında dualarla anıldı
Bolu'da 'ayı heykeli' projesini hakaret sayanlar oldu! 'Bunda garip olan ne?'
'Avrupa'nın en yaşlı insanı' rahibe Lucile Randon Kovid-19'u yendi
Altın fırladı İslam Memiş uyardı! Çakal sürüsü pusuda altınınızı kaptırmayın
Ahmet Nur Çebi: Bir takımın atanı da tutanı da iyi olacak
Galatasaray'da derbi sonrası Ryan Donk kararı
Araç alacaklar dikkat! Sahibinden 2. el otomobil fiyatları düşüşe geçti
Yorumlar 7 yorum