BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Bolu'da 'ayı heykeli' projesini hakaret sayanlar oldu! 'Bunda garip olan ne?'

BOLU Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın, kente 10 metrelik bozayı heykeli yapacaklarını söylemesinin ardından projeye tepki gösterenler oldu. Kendisine 'Sen Bolululara hakaret mi ediyorsun? dendiğini ifade eden Özcan, 'Berlin'in ve Moskova'nın simgesi ayı. Onlar ayıya sahip çıkıyor da biz kendi ayımıza neden sahip çıkmayacağız. Bunda garip olan, tuhaf olan ne' diye konuştu.

Abone ol

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bir yerel gazeteye yaptığı açıklamada kente 10 metre boyunda bir ayı heykeli yapacaklarını söyledi. Başkan Özcan'ın projesi, kentte yaşayan vatandaşlardan bazılarının tepkisini çekti. Vatandaşlar, dev ayı heykelinin Bolululara hakaret olduğunu öne sürdü, bazıları ise projeyi olumlu buldu.

Başkan Özcan, ayının Bolu'nun simgesi olduğunu ve bunun Bolululara hakaret olmadığını söyledi.

"Ayı, hayvanat bahçelerine gittiğinizde memleketi Bolu olarak yazıyor"
Tanju Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Biz Bolu'yu simgeleyen, kökü Bolu'nun dağlarında olan bozayının bir heykelini yapacağız ve şehrin uygun bir noktasına yerleştireceğiz. Büyük ihtimalle de belediyenin kasasından bir kuruş para çıkmadan bir sponsor desteği ile bunu gerçekleştireceğiz. Öyle milyonlar falan ödemeyeceğiz. Ayı, hayvanat bahçelerine gittiğinizde memleketi Bolu olarak yazıyor. Dolayısıyla bizim bozayımıza sahip çıkmamız belediye olarak görevimiz" dedi.

"İleride Bolu mandasını da görebilirsiniz"
Sadece bozayı heykeli yapmayacaklarını, Bolu'ya has başka hayvanların da heykellerini yapacaklarını söyleyen Başkan Özcan, "Kızıl geyikler var. Nesli tükenmek üzere Bolu'ya has hayvanlar. Kadıköy'ün meydanında boğa var. Hiç kimse buna sesini çıkartmıyor. Bolu'da ileride Bolu mandasını da belirli alanlarda görebilirsiniz. Bütün turizm şehirlerine baktığınızda heykeller ve bu tür görsel çalışmalar vardır. Dolayısıyla biz Bolu'yu turizm şehri yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"Bunda garip olan ne?"
Başkan Tanju Özcan, "'Bana sen Bolululara hakaret mi ediyorsun?' diyorlar. Yahu ne hakareti. Berlin'in ve Moskova'nın simgesi ayı. Onlar ayıya sahip çıkıyor da biz kendi ayımıza neden sahip çıkmayacağız. Bunda garip olan, tuhaf olan ne? Ayıya niye sahip çıkmıyoruz? Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Eğer Bolu turizm şehri olacaksa, bu tür heykellere, anıtlara alışmamız lazım. Görüldüğünde Bolu'yu akla getirecek objeleri Bolu'ya koymaya devam edeceğiz. Bu ayı ise ayı, kızıl geyik ise kızıl geyik, manda ise manda. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bunu yapmak için de kasamızdan milyonlar harcamayacağız. Büyük kısmını sponsor desteğiyle yaptıracağız" ifadelerini kullandı. 

Gazetecilere konuşan Bolulu vatandaşlardan bazıları Özcan'ın ayı heykeli projesini desteklerken, bazıları da eleştirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da market dönüşü hayatını kaybetti! Tek suçu o yoldan geçmekti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
'Avrupa'nın en yaşlı insanı' rahibe Lucile Randon Kovid-19'u yendi
Ahmet Nur Çebi: Bir takımın atanı da tutanı da iyi olacak
Galatasaray'da derbi sonrası Ryan Donk kararı
Terör yapılanmaları Boğaziçi eylemlerinde devrede! Gözaltına alınanların biri 'Gezi'ci çıktı
Masumlar Apartmanı Naci ölecek mi diziden ayrılıyor mu?
Bakan Murat Kurum: Ankara’da bugüne kadar 91 bin 500 konutun yapımını tamamladık
Eminevim 4 dakikada bir ev veya araç teslim edecek
3 ayların ilk 3 günü tutulan oruca nasıl niyet edilir?
Yorumlar 10 yorum