BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
GÜNCEL

İnanması güç ama gerçek! Ekonomist Demirtaş açıkladı kadın hormonu verilen erkekler

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Anneler Gününü'ne özel yayınladığı videosunda kadınların bir konuda daha erkeklerden iyi olduğunu gözler önüne serdi.

Profesör Özgür Demirtaş, borsada, finansal piyasalarda işlem yapan kadın traderların erkeklere göre daha başarılı olduğunu geçmişte yapılan araştırmaların belgelediğini söyledi.

Prof. Demirtaş ayrıca, büyük finansal kuruluşlarında çalışan erkek traderların yapay kadın hormonu aldığı veya yöneticeler tarafından alınması hususundabaskı gördüğünü açıkladı.

'Kadınlar DAHA İYİ'

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Kadın Hormunu Alan Traderlar” isimli videonun açıklamasına şunu yazdı:

Kadınlar DAHA İYİ. Etrafınızdaki kadınlara bu videoyu seyrettirmenizi dilerim. Şimdi sizlere videoda geçen konular ile ilgili yararlanmanız için bazı kaynaklar vereceğim:

1) Hormonlar ve Finans ile ilgili İngiltere’de yapılan bir çalışma için:
https://www.le.ac.uk/economics/research/RePEc/lec/leecon/dp16-01.pdf

2) Nature dergisinde yayınlanan Testosteronun ve Kortizolun Finansa performans üzerine etkisi için:
https://www.nature.com/articles/srep11206

3) Konu üzerine çıkan bazı yazımlar için:
https://www.nature.com/news/2008/080414/full/news.2008.753.html

4) Finansal çöküşlerde erkeklerin etkisi için:
https://theconversation.com/more-female-traders-can-minimise-market-crashes-heres-how-55990

5) Wall Street’i kadınlar yönetseydi?
https://nymag.com/news/businessfinance/64950/

6) Zorla kadın hormonu almaya zorlanan traderlara örnek için:
https://www.theguardian.com/business/2007/oct/13/genderissues

Özgür Demirtaş kimdir?

Özgür Demirtaş Ankara’da dünyaya geldi. İzmir Atatürk Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak, 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Boston College’daki çalışmalarını 2003’te tamamlayarak 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı. Aynı sene, Baruch College City University of New York’ta Yardımcı Doçent pozisyonunda göreve başladı. “Öğretim alanında”, 2003 yılında Finans bölümü içerisinde, 2004 yılında ise İşletme Fakültesi’nde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası”na layık görüldü. Aynı zamanda New York University (NYU) Stern School of Business’ta en yüksek öğretim değerlendirmelerini aldı. 2007 yılında doçent unvanını kazanarak City University of New York’ta kalıcı bir akademik pozisyon elde etti. 2010 yılında, öğretim alanında, ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da 1 milyon profesör arasında yapılan 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics) yayınlandı. 35’in üzerinde akademik yayın yaptı. Aynı zamanda özel yatırım fonları hakkındaki kitabı Academic Press tarafından basıldı. 2004 yılından başlamak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 2012 yılı Eylül ayında ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü Başkanı olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa araştırma fonunu kazandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini üstlenmiştir. Birçok büyük şirket ve holding için danışmanlık yapmaktadır. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaktadır. Aynı zamanda, başta biyoteknoloji ve fintech sektörü olmak üzere birçok sektörde melek yatırımcıdır.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
İstanbul'da Anneler Günü'nde balkonda dehşeti yaşadı! Feryat figan yardım istedi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kanal Fırat'ın canlı yayında sinkaflı küfür skandalı! Spiker şaştı kaldı
Mersin'de bisikletle giderken hayatının şokunu yaşadı! Bacağına bakınca...
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan 17 yıldır muhtarlık yapan Şafak Karakeskin'e ziyaret
10-16 Mayıs haftalık İkizler burcu yorumları o güne dikkat!
Pazara maskesiz girmeye çalıştı, "Bu benim yasal hakkım" diyerek kendisini savundu
Kafe baskınında şoke eden görüntü! Bir yanda nargile bir yanda fizik tedavi
10-16 Mayıs haftalık Boğa burcu yorumları gündeminiz para!
10-16 Mayıs haftalık Koç burcu yorumları pazartesi akşamına dikkat!
Yorumlar 9 yorum