BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

İlkbahar ekinoksu nedir 21 Mart ekinoksunda neler oluyor

İlkbahar ekinoksu nedir, 21 Mart'ta ne oluyor soruları en çok arananlar arasına girdi. Güneş ışınlarının ekvatora dik geldiği 21 Mart'ta dünya üzerindeki her yerde gece gündüz eşitliği yaşanır. İklim değişikliği olarak da bilinen 21 Mart ekinoksu ile birlikte sıcaklıklar artmaya başlayacak. Kuzey yarım kürede gündüzler artmaya başlayacak. Peki ilkbahar ekinoksu nedir, 21 Mart'ta neler olur?

Abone ol

İlkbahar ekinoksu nedir, 21 Mart'ta neler oluyor soruları merak edilmeye başladı. Dünya üzerinde her yerde gece gündüz eşitliğinin yaşanacağı 21 Mart gününde ülkemizde de gece ve gündüz eşitlenecek artık günler uzamaya havalar da ısınmaya başlayacak. Baharın habercisi olan 21 Mart ekinoksundan sonra kuzey yarım kürede gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlayacak. Güney yarım kürede ise tam tersi olaylar yaşanacak. Peki İlkbahar ekinoksu nedir, 21 Mart'ta neler olur nevruz ile ilişkisi nedir?

21 MART EKİNOKS NEDİR: İlkbahar ekinoksu kısaca çiçeklerin açması yanı havanın ılınması anlamına gelmektedir. Ekinoks güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an olarak tarif edilir. İşte İlkbahar ekinoksu hakkında merak edilenler.

GECE VE GÜNDÜZ EŞİTLİĞİ: Güneş ışınları 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer. Her yerde gece ve gündüzler eşit olur . Bu duruma Ekinoks denir. Ekinoks ya da Gün tün eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır. Kuzey Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksudur. Güney Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksudur.

21 MART DURUMU: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdı

SONBAHAR VE İLKBAHAR EKİNOKSLARI: 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre'de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur.
Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

ÖNCEKİ HABERLER
Zehra Zümrüt Selçuk Türkiye 15 yılın rekorunu kırdı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Dünya Nevruz Günü" mesajı!
Zatürrenin bu belirtilerine dikkat edin ölümcül olabilir
Temel Karamollaoğlu'ndan iktidara 'haçlı seferi' tepkisi
YÖKDİL sınav sonuçları sorgulaması açılıyor-geri ayım 2019
Denizlisporlu Ziya için Trabzon devrede
Devlet Bahçeli: PKK, İstanbul'u yönetme arayışına girmiştir
AB'den Google'a dev ceza: 1.49 milyar avro
3600 ek gösterge ne zaman hayata geçecek bu kez tarih verildi
Yorumlar