HABER / POLİTİKA

İlhan Kesici kime taş attı?

İstanbul Bağımsız Milletvekili Kesici, aday olmayacağını bir kez daha ilan ederken eski siyasi lidere dokundurmadan edemedi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili İlhan Kesici, Demokrat Parti (DP) 10. Olağan Kongresinde genel başkan adayı olmayacağını açıkladı.

ÇİLLER'E DOKUNDURDU

Kesici, eski Başbakanlardan  Tansu Çiller ile aynı kaygıyı taşıyıp taşımadığının sorulması üzerine, ''Benim 'tavan böyleydi taban böyleydi' diye bir derdim yok. Onunla birleştirilmesini doğru görmem'' dedi.

Kesici, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, DP 10. Olağan Kongresinde genel başkanlık adaylığı konusunda karışık bir durum göründüğünü, kendi isminin de genel başkanlık için geçtiğini anımsattı.

SÜLEYMAN BEY'E GİTMİŞLER

CHP'den istifa ederken ''bu istifanın herhangi bir partinin genel başkan adaylığıyla ilgisi yoktur, olmayacaktır'' dediğini hatırlatan Kesici, ''Dün 39 il başkanı toplanmış 'şu isim olsun, bu isim olsun' diye tartışmalarda bulunmuşlar. Sonra hepsi doğal olarak Süleyman Bey'e gitmişler, orada da isimler geçmiş. Buna bir son vermek gerektiği kanaatine ulaştım. Hem de bu genel başkan arayışlarına yardımcı olalım istedim'' dedi.

Kongrede aday olmadığını belirten ve kongreye başarılar dileyen Kesici, kararının değişmeyeceğini söyledi.

Kesici, gazetecilerin ''Her defasında isminiz geçer, Demirellerin damadısınız, siyasete uzak değilsiniz'' sözleri üzerine, ''Demirel ailesinin damadı deyince benim canım sıkılır. Devlet hayatında kavim, hısım, akraba söz konusu olmaması gereken işlerdir. Süleyman Bey'in ailesi diye bir şey yoktur. Bir insanın kardeşinin kızının kocası. Bu çok anlamlı bir şey değildir. Devlet hayatında bu tür ilişkilerin herhangi bir anlamı katiyen olmamalıdır'' diye konuştu.

MERKEZ SAĞ DAHA İYİDİR

''Merkez sağ Türkiye'ye lazım'' diyen Kesici, ''Orta sağ ılımlılığı ifade ediyor. Türkiye'de mevcut siyasi hal sert aidiyetler çerçevesine oturuyor. O bakımdan merkez sağ daha iyidir, lazımdır'' diye konuştu.

Yorumlar