BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  GÜNCEL

Hükümetin kulağı Öcalan'ın çağrısında

Hükümet çözüm süreciyle ilgili İmralı'daki Öcalan'ın 21 Ekim'de yapacağı çağrıyı bekliyor.

Abone ol
Öcalan bir kez daha İmralı'dan çözüm süreciyle ilgili 21 Ekim'de açıklama yapması bekleniyor. İmralı'dan gelen çağrı hem örgüte hem de devlete yönelik olacak. Öcalan'ın 1 Eylül'de yapması planlanan "kalıcı ateşkes çağrısı" müzakare sürecinde kalıcı adım atılmadığı gerekçesiyle yapılmamıştı.

İmralı Cezaevi'ndeki bdullah Öcalan’ın 21 Ekim Salı günü HDP heyetiyle yapacağı görüşmede “kritik, önemli” bir çağrı yapması bekleniyor. Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar, Öcalan’ın örgüte ve devlete sürecin devamına yön verecek önemli bir çağrı yapacağını söyledi.
 
2013 yılında başlayan çözüm süreci, Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı geri çekilme çağrısıyla somut olarak başlamıştı. Ancak süreç özellikle Kobani’de PYD güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların ardından Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşanan eylemler nedeniyle, en kritik dönüm noktalarından birine girdi.
 
Al Jazeera’den Gonca Şenay'ın haberine göre bu süreçte Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla gönderdiği sürecin akıbetinin 15 Ekim tarihinde belli olacağına dair mesajı ile birlikte tartışmalar iyice alevlendi. Ancak bu süreçte hükümetin yol haritasının hazırlıklarını tamamladığının duyulmasıyla ibre başka bir yöne döndü.

YOL HARİTASI VE İMRALI İLE MUTABAKAT

Bayramdan önce hükümet yetkilileri, çözüm sürecinin tüm aşamalarının takvimlendirilmiş olarak yer aldığı yol haritasının özeti niteliğindeki giriş sayfasını HDP heyetiyle paylaştı. HDP yetkililerinin verdiği bilgilere göre, yol haritası üzerinde İmralı’da Abdullah Öcalan ile mutabakat sağlandı. HDP yol haritasının bu bölümünü hafta sonu görüşecekleri KCK yetkililerine Kandil’de aktaracak.

"KRİTİK ÖNEMLİ ÇAĞRI"
 
Ardından da heyet 21 Ekim Salı günü İmralı Cezaevi'nde Abdullah Öcalan ile görüşecek. Bu görüşmede beklenti Abdullah Öcalan’ın, “kritik, önemli” bir çağrı yapması. Öcalan’ın nasıl bir çağrı yapacağı şimdilik net değil; Kandil’de yapılacak görüşmeler, KCK’dan alınacak mesaj da etkili olacak. İddialara göre çağrı“başta örgüte' olmak üzere "devlete ve hükümete" yönelik olacak.

1 EYLÜL BEKLENİYORDU

Abdullah Öcalan’ın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde örgüte geri çekilmenin devamı ve 'kalıcı ateşkes' niteliğinde bir mesaj vermesi bekleniyordu. Ancak müzakerelerin başlaması yönünde somut adım atılmadığı gerekçesiyle Öcalan bu çağrıyı yapmamıştı.

Ancak ilk maddesi “resmi müzakerelerin başlaması” olan yol haritasının netleşmesi ve üzerinde Öcalan ile mutabakat sağlanmasının ardından geçen haftalarda KCK yönetiminden “çözüm sürecinin bitme noktasına geldiği" açıklamalarından sonra Öcalan’ın bu defa örgüte çağrı yapacağı belirtildi.
ÖNCEKİ HABERLER
Akdoğan'dan çözüm süreci uyarısı!
İstanbul- Ankara arası sadece 6 lira!
Mehmet Pişkin intihar videosu ve vasiyeti
'Akiller değil AKP propaganda timleri!'
Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel 11'leri
İstanbul'un en renkli köşeleri!
Galatasaray Fenerbahçe derbisi hangi kanalda?
Okuldan kaçmasınlar diye gres yağı!
Genç kızın ödünç aldığı motosiklet sonu oldu
Obama kredi kartlarına savaş açtı!
Yorumlar 13 yorum