HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Huawei Türkiye dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi 20-21 Kasım 2018 tarihleri arasında Sırbistan’da düzenlenen 26. Uluslararası Haberleşme Forumunda, 250 metrelik alanda 600 Megabit veri hızı testini gerçekleştirdi.

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi geçtiğimiz günlerde Sırbistan’da düzenlenen 26. Uluslararası Haberleşme Forumunda “5G’de milimetre dalga boyu ve görünür ışık haberleşmelerinin hibrit uygulaması” başlıklı konferansa katıldı.

Burada yeni çalışmalarını tanıtan Huawei Türkiye AR-GE Merkezi'nin görünür ışıkta haberleşme teknolojilerinin hibrit kullanımıyla ilgili yaptıkları çalışmalar oldukça beğenildi.

250 metrede 600 megabit veri hızı
Çeşitli senaryolarla sonuçların sunulduğu çalışmada, yaklaşık 250 metre karelik bir alanda 50 kullanıcının servis aldığı durumda kişi başına saniyede 600 Megabit veri hızına ulaşılabileceği, Huawei Türkiye AR-GE Merkezi ekibinden 5G Araştırma Mühendisi Oğuz Ülgen tarafından paylaşıldı.

Dünyada bir ilk
Bununla birlikte, dünyada ilk kez bu iki teknolojinin beraber kullanımına dair performans sonuçlarının sunulduğu bir çalışmaya imza atılmış olduğu söylendi.

5G ve ötesi haberleşme ağlarında bu iki teknolojinin beraber kullanımının ülkemizde ve dünyada yaygın şekilde görülebileceği belirtilirken, bu konuda çalışmaların devamının geleceğinin sinyalleri verildi.

Yorumlar