BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  GÜNCEL

Hollandalılar niye uzun boylu?

Hollandalıların boyu son 150 yılda ortalama 20 santimetre uzadı. Daha önce bunun temel nedeninin beslenme şekli olduğu düşünülüyordu. Yapılan bir araştırma ise başka yönde sonuçlar verdi. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

Abone ol

İngiltere'deki London School of Hygiene and Tropical Medicine tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en uzun insanları Hollandalılar.

Hollandalılar son 150 yılda ortalama 20 santimetre uzadı. Ülkede erkeklerin boy ortalaması 1,84 metre, kadınların boy ortalaması ise 1,71 metre.

Londra'daki üniversite adına araştırmayı yürüten Hollandalı bilim insanı Gert Stulp, Hollandalıların 150 yıl önce diğer Batılılara kıyasla daha kısa olduklarını söylüyor. Stulp, ülke vatandaşlarının boylarının nasıl uzadığını öğrenmek istemiş.

Vücut uzunluğunun üremeye etkisini araştıran Stulp, 1935-1967 yılları arasında çocuk sahibi olan 94 bin Hollandalı'nın boy uzunluğu verilerini toplamış.

Ortaya çıkan sonuç, uzun boylu ebeveynlerin daha çok çocuğa sahip olduğu yönünde. Bu özellikle erkek ebeveynlerde daha baskın.

'Doğal seleksiyonun sonucu'

Stulp, neden uzun boylu insanların daha fazla çocuk sahibi olduğunu bilmiyor. Ona göre bu "doğal seleksiyonun" bir sonucu gibi görünüyor. "Ama yine de bu yargıya varamayız çünkü genetik araştırma yapılmadı. Belkide uzun beden ve çok çocuk ilişkisi başka bir nedene dayanıyor. Onun için bu konuyu araştırmak istiyoruz" diyor.

Elde edilen sonuçlara göre ortalamadan 7 santim daha uzun olan erkekler, diğer hemcinslerine göre 0,24 oranında daha fazla çocuk sahibi oldular.

Uzun boyluların çocuklarının yaşama şansı da diğerlerine göre daha fazla.

Gert Stulp, boy uzunluğunun en az 180 gen tarafından belirlendiğini söylüyor.

Uzun boyluların daha çok çocuğa sahip olması ve çocuklarının yaşama şansının yüksekliği sayesinde "uzun boy geninin" daha iyi korunup, sonraki kuşaklara aktarıldığını düşünüyor.

Araştırmacılara göre, refah dengesinin iyi olması, sağlık ve bakım sektörünün kalitesi de Hollandalılar'ın uzamasına katkı sağladı.

Boylar uzadı, evler küçüldü

Ancak Hollandalılara göre ortada tuhaf bir durum var. Boyları ortalamanın üzerinde büyürken, özellikle evler küçüldü.

Apartman yerine müstakil evlerin tercih edildiği ülkede, toprak sorunu nedeniyle daha küçük evler yapılmaya başlandı.

Uzun boy haberine ilişkin sosyal medyada yer alan bir yorumda, bu tuhaflığa dikkat çekiliyor:

"Hollandalılar dünyanın en uzun boylu insanları ama yatak odaları hala küçük. 2 metre 10 santime, 2 metre 20 santim genişliğindeki odaya bir yatak sığdıramıyoruz."

Sosyal medyada hararetli tartışma

Araştırmanın yayımlanması, Hollanda'da sosyal medya kullanıcıları arasında hararetli bir tartışma başlattı.

Kimilerine göre uzun boyun sırrı, uzun süreli süt, peynir, tereyağı ve et tüketiminde.

Hollandalı bir Twitter kullanıcısı, süt ürünleri ve hormonlu et sayesinde uzadıklarına inanıyor.

Bir kadın kullanıcıya göre uzun boylu erkeklerin doğal cazibesi, üretkenliği de arttırıyor,

Bir başka sosyal medya kullanıcısına göre ise toprakları deniz seviyesinin altında olan Hollandalılar için, "dünyanın en uzunu" olmak dışında bir seçenek yok.