BIST 9.722
DOLAR 32,51
EURO 34,91
ALTIN 2.425,83
HABER /  SAĞLIK

Hızlı bebek sahibi olmanın yolları

İngiliz Daily Mirror gazetesi, bebek sahibi olma konusunda bilinen bir çok şeyin yanlış olduğunu vurguladı.

Abone ol

İngiliz Daily Mirror gazetesi, hamile kalmak isteyen kadınlara ve baba olmak isteyen erkeklere tavsiyelerde bulundu. Şimdiye dek gebeliği hızlandıran tavsiyelerin ne ölçüde gerçek olduğunu bilimsel olarak açıklayan gazete, doğru bilinen pek çok şeyin de bir efsane olduğunu yazdı. İşte çocuk yapmak isteyen çiftlere tavsiyeler:

-Erkekler dar pantolon giymemeli. Bu testisleri büzüştürerek sperm yolları tıkayabilir.

-Her gün sıcak banyo yapan ve uzun süre saunada kalan erkeklerde sperm üretimi düşüyor.

-Sürekli egzersiz yapıyorsanız hamilelik boyunca buna ara verin. Çünkü adet görmemeye dayalı hormonal bozukluğa yol açabiliyor.

-Daha önce çocuk sahibi olanların tekrar hamile kalmasının diğerlerine göre daha kolay olduğu inanışı yanlış. Aksine yaşa bağlı olarak daha bu ihtimal daha da azalır.

-Cinsel ilişki sırasında alınacak pozisyonla gebe kalma şansı arasında bir ilişki yok.

-35 yaşından sonra da hamile kalmak mümkündür. 40’lı yaşlardaki sağlıklı bir kadının yumurtası 25’indeki bir kadından daha kaliteli olabilir.

-Erkeğin yaşı ise sperm kalitesi bakımından daha önemli. Bir erkek 80’li yaşlara kadar çocuk sahibi olabilirse de çalışmalar 35 yaşını geçmiş bir erkeğin 25 yaşlarındaki bir erkeğe göre partnerini gebe bırakabilme şansının yüzde 50 azaldığını ortaya koyuyor. Günde 4 saatten fazla cep telefonu ya da laptop kullanan erkeklerin vücudundaki sperm hareketliliği de yüzde 30’a kadar düşebiliyor.

-Hamile kalmak istiyorsanız kahveyi azaltın. Kafeinin sperm için uyarıcı etkisi olduğu bilinse de eğer sık sık tüketiliyorsa zararlı etkileri var.

-Sigara içmek hem kadınlar hem de erkekler için son derece zararlı. Erkeklerde sperm yoğunluğu ve sayısını azaltırken kadınlarda ise östrojen sayısını düşürerek gebe kalma süresini uzatır. Ayrıca menopozu iki sene erkene çekebilir.

-Sık seks yapmamanın sperm kalitesini yükselttiği inanışı ise yanlış. Aslında bunun tam tersi geçerli. Uzun süre bekletilen spermlerin kalitesi düşer. Düzenli seks ile sağlıklı spermler üretilir.