BIST 2.405
DOLAR 16,69
EURO 17,49
ALTIN 969,12
HABER /  GÜNCEL

HDP'li Başkan'a Öz yönetim ilanı için müebbet...

Öz yönetim ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Silvan Belediye Başkanı Bodakçı'nın aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Abone ol

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde sözde "öz yönetim" ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı'nın aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 3'ü tutuklu 7 sanık hakkında hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede, PKK/KCK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin talimat ve çağrıları üzerine Diyarbakır, İstanbul, Şırnak, Mardin, Muş, Hakkari, Siirt, Bitlis, Batman, Van ve Ağrı'nın bazı ilçe ve mahallelerinde "öz yönetim" adı altında açıklamalar yapıldığı belirtildi.

Terör örgütü güdümündeki internet siteleri ve yayın organları aracılığıyla örgütün elebaşları ile gençlik ve kadın yapılanmalarından yasa dışı eylem çağrılarında bulunulduğu ifade edilen iddianamede, Diyarbakır'ın Sur, Bağlar, Silvan, Bismil, Lice, Dicle ve Hazro ilçelerinde güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, vatandaşların ev, iş yeri ve araçlarına yönelik el yapımı bombalı, uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı eylemlerinde artış olduğu kaydedildi.

Silvan'da 15 Ağustos 2015'te Mescit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Başkanlığı ve "Silvan Halk Meclisi" adı altında gerçekleştirilen basın açıklamasında, DBP Silvan Eş Başkanı Barış Gülenyüzlü tarafından "öz yönetim" ilanına ilişkin beyanatlarda bulunulduğu aktarılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:
"Sözde 'öz yönetim' ilan edildikten sonra PKK/KCK terör örgütü Silvan'da devletin bağımsızlığını zayıflatmak, birliğini bozmak, bu yeri devlet idaresinden ayırmak amacıyla güvenlik kuvvetlerine yönelik silahlı, bombalı, molotofkokteylli, el yapımı patlayıcılı eylemlerini artırdı. Kırsaldan gelen terör örgütü mensupları ile terör örgütünün şehir yapılanmalarında faaliyet yürüten örgüt mensuplarınca ilçe merkezinde eylemler yapıldı. Terör örgütü mensupları, sokağa çıkma yasaklarına rağmen birçok güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırılar gerçekleştirdi."
İddianamede, Silvan'da ilan edilen sözde "öz yönetim"in sadece düşünce açıklaması olarak değerlendirilemeyeceği, sanıkların PKK/KCK terör örgütünün talimatları doğrultusunda hareket ettikleri vurgulandı.
İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişinin hazırladığı rapora da yer verilen iddianamede, sözde "özerklik" çağrıları doğrultusunda Silvan'da devlet görevlileri ve araçlarının bazı mahallelere girmesini engellemeye yönelik hendekler kazıldığı, barikatlar kurulduğu, Tekel Mahallesi'nde bulunan 4 No'lu Aile Sağlığı Merkezi önündeki Türk bayrağının, asılı olduğu direkten indirilerek, yerine terör örgütünün sözde bayrağının çekildiği bilgilerine yer verildi.

Yüksel Bodakçı'nın 15 Şubat 2014'te ise Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının basılı olduğu tişörtü giydiği ve kanunsuz eylemlere katıldığı ifade edilen iddianamede, şüphelinin "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu işlediği belirtildi.

İddianamede, tutuklu sanıklar Yüksel Bodakçı, İsa Yanık, Hayati Cesur ve yakalama kararı çıkartılan sanıklardan Barış Gülenyüzlü, Melikşah Teke, Aynur Sümer ve Ayser Yapıcı hakkında "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Bodakçı hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu konuşurken eşi kameraya fena yakalandı!
Kılıçdaroğlu konuşurken eşi kameraya fena yakalandı!
CHP Kurultayı'nda diktatör krizi! Salonu terk etti!
CHP Kurultayı'nda diktatör krizi! Salonu terk etti!
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a olay "namus" çıkışı!
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a olay "namus" çıkışı!
MLKP operasyonunda oğlu serbest kalınca
MLKP operasyonunda oğlu serbest kalınca
Kaçırmak istediği kız tarafından öldürüldü
Kaçırmak istediği kız tarafından öldürüldü
Rusya'dan Katar sürprizi!
Rusya'dan Katar sürprizi!
Asgari ücretle birlikte sigorta primi de zamlandı
Asgari ücretle birlikte sigorta primi de zamlandı
Athena Gökhan Barbaros Hayreddin Paşa oluyor!
Athena Gökhan Barbaros Hayreddin Paşa oluyor!
Peugeot, bu yıl SUV atağı yapacak
Peugeot, bu yıl SUV atağı yapacak
Çınar'da iki elini açan o kadın konuştu
Çınar'da iki elini açan o kadın konuştu