BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,10
ALTIN 494,97
HABER /  GÜNCEL

Hayvanları koruma günü ne zaman pano 2018-tarihi

Hayvanları koruma günü ne zaman, 4 Ekim hayvanları koruma günü neden kutlanır ve anlamlı güzel gün etkinlikleri ve bu en güzel anlamlı sözler haberimizde.

Abone ol

Hayvanları koruma günü nedir 2018, 4 Ekim hayvanları korum günü nedir? Hayvanların önemini bilen insanlar 1822’de İngiltere’de bir araya geldiler. Hayvanları korumak insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve onların daha iyi koşullarda beslenmelerini ve barınmalarını sağlamak amacıyla Hayvan Koruma Birliği‘ni kurdular. Bu kurum bilinen ilk hayvan koruma kurumudur.

Aynı amaçla Hollanda’da Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu kuruldu ve 4 Ekim hayvanları koruma günü ilan edildi. Biz de her yıl 4 Ekimde Hayvanları Koruma Günü’nü kutluyoruz.

Bugün hala en büyük besin kaynaklarını (et, süt, yumurta vb.) hayvanlardan elde etmekteyiz. Giyeceklerimizin bir bölümünü hayvanların deri ve yünlerinden yapmaktayız. Bunun gibi maddi yardımların yanında hayvanlar bizim en yakın dostlarımızdır. Yalnızlıklarımızı onlarla giderir, yorgunluklarımızı onların sesleriyle bir kenara atarız.

Yeni nesillerin hayvan sevgisini kazanmasında her bireyin sorumluluğu vardır. Medeni devletlerin hepsi hayvan yaşamının sağlıklı ilerlemesinden sorumludur. Bunun için hayvanları sevelim, onları koruyalım, onlara eziyet etmeyelim.

 HAYVANA HER TÜRLÜ KÖTÜ MUAMELENİN CEZASI 625 LİRA"

Türkiye Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Avukat Burak Özgüner, şöyle konuştu:

"Hayvana yönelik şiddet toplumsal şiddetle birlikte artıyor. Tüm bu şiddet olaylarını yazılı e görsel medyadan takip ediyoruz. Türkiye´de hayvana şiddet olaylarının bu kadar yüksek olması bize göre, verilen cezaların caydırıcı olmamasıdır. 2018 yılı itibari ile hayvana yönelik kötü muamele, fiziksel ve psikolojik şiddet, cinsel istismar, aç ve susuz bırakmanın cezası 625 lira idari para cezası. Bu ceza ödenmediği takdirde faillerine hiçbir yaptırım da uygulanmıyor. Bu da başlı başına bir sorun. Biz 7 yıldır yasal yaptırımların iyileştirmesi için mücadele veriyoruz. Ancak verilen sözler hiçbir şekilde tutulmuyor. Biz hayvan hakları savunucuları olarak hayvana yönelik işlenen cezaların caydırıcı olmasını talep ediyoruz. Hayvana işkence yapan, tecavüz eden, şiddet uygulayan faillerin ertelemesiz hapis cezası alması gerektiğini istiyoruz. Bu insanların toplumdan izole edilmesi lazım çünkü, böyle bir toplumsal talep de var. Onlar da tecavüzcülerle, hayvana işkence yapanlarla aynı toplum içinde bulunmak istemiyor.

"ACİL OLARAK KANUNLARIN DÜZENLENMESİ GEREK"

2017´de sadece 493 şahsa idari yaptırım uygulandığını beliren Özgüner, "Her gün hayvana yönelik kötü muamele haberi alırken sadece 493 kişi hakkında idari para cezası verilmesi ne bizim ne toplum talebini karşılıyor. Bu yaptırımların cüzi bir şekilde verilmesi hayvana yönelik şiddettin önünü alamayacak. 20'nci Yasama döneminde gerek Cumhurbaşkanı'nın gerekse de Adalet Bakanı'nın söylediği gibi ivedi bir şekilde kanun düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca hazırlanacak kanun tasarısı ve teklifinin de sivil toplum kuruluşların, barolar ve meslek örgütlerinin görüşleri alınarak hayvanları gerçekten koruyacak şekilde yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR 4 EKİM´İ KUTLAMIYORUZ"

Hayvan Hakları Fedarasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat ise, "Biz hiçbir 4 Ekim´i kutlamıyoruz. Çünkü, dünyada hayvan haklarının verildiği bu günde maalesef Türkiye´de biz gereğini yapamıyoruz . Hem sivil toplum kuruluşları, hem de Ankara´da çalışan milletvekilleri olarak bugüne kadar hayvan dostlarımız adına verilen hiçbir söz yerine getirmediler. Dolayısıyla bir kutlama yapmamız söz konusu değil. Ne yunus parkındaki esir yunuslar düşünülüyor, ne faytona koşulan ve sürekli kırbaçlanan atlar düşünülüyor, ne işkenceler dillendiriliyor ne de sokak gördüğümüz yaralı hayvanlar için hiçbir ambulans ve veteriner teşkilatı yok. Bazı bölgelerde az da olsa var ama Türkiye genelinde maalesef bunu söylemek mümkün değil. Bazı yerlerde başvuru makamı bile yok. Herhangi bir hayvanı yaralı gördüğünüzde ulaşabileceğiniz bir makam bulunmuyor. Telefonlar, mailler susmuş durumda. O kadar çok ihlal var ki devletin mekanizmaları bunlarla başa çıkamıyor." dedi.

"KANUNLAR HAYVANLARI KORUMUYOR"

2004 yılında çıkan hayvanları koruma kanunun, hayvanları korumadığına dikkat çeken Şenpolat, şöyle devam etti:

"Kanunlarımız yetersiz ve hayvanları korumaktan uzak. Bunun değişmesi için yıllardır uğraşıyoruz ama sonuç yok. Dönemin başbakanı ile görüştük meclisteki diğer partilerle görüştük ama bu değişikliğe muhalefet eden olmamasına rağmen mecliste bir düzenleme çıkaramadık. Biz Farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenledik, sosyal medya çalışmaları yaptık. Bir sivil toplum kuruluşu olarak yasanın değişmesi için çok uğraştık ama bir sonuç alamadık. Halen hayvana karşı işlenen suçlar kabahatler kanunda yer alıyor." .

Hayvanlara eziyet edenlerin adliyeye çıkaralamadığını belirten Şenpolat, " Halen savcılığa bir suç duyurusunda bulunamıyorsunuz. Hayvana işkence yapanlar, tecavüz edenler, dövüştürenler, işkence edenler halen ufacık bir para cezası ile cezalandırılıyor. Yargılamaya dahi konu olmuyorlar, duruşmalara çıkmıyorlar. Çok da bir şey istemiyor bu hayvanlar. Bir yasal düzenleme ve ders kitaplarında hayvan sevgisi ve hayvan hakları ile ilgili çalışmalar istiyorlar. Hayvan dostlarımız için bir yasal düzenleme istiyoruz ama sanki bir boşlukla konuşuyoruz. Biz artık bu boşluğun doldurulmasını istiyoruz. " şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Tecavüz iddiaları çıktı! Ronaldo kadrodaki yerinden oldu!
Tecavüz iddiaları çıktı! Ronaldo kadrodaki yerinden oldu!
TSK paylaştı! İşte operasyonun görüntüleri
TSK paylaştı! İşte operasyonun görüntüleri
ABD'den YPG'ye tıbbi destek! Şok gerçek ortaya çıktı
ABD'den YPG'ye tıbbi destek! Şok gerçek ortaya çıktı
Dolandırıcılara 55 bin lira verdi polise parola sordu
Dolandırıcılara 55 bin lira verdi polise parola sordu
Sanem Çelik kimdir Bir Litre Gözyaşı Figen Yürekli yılın annesi!
Sanem Çelik kimdir Bir Litre Gözyaşı Figen Yürekli yılın annesi!
Instagram yeni yöneticisine kavuştu
Instagram yeni yöneticisine kavuştu
Ayının şantiye işçilerine saldırı anı saniye saniye kamerada
Ayının şantiye işçilerine saldırı anı saniye saniye kamerada
Erzurum'daki bankacı şoke etti tam iki yıl boyunca...
Erzurum'daki bankacı şoke etti tam iki yıl boyunca...
Tolga Tekin kimdir Bir Litre Gözyaşı Muzaffer Yürekli fedakar baba
Tolga Tekin kimdir Bir Litre Gözyaşı Muzaffer Yürekli fedakar baba
İbrahim Tatlıses Onur Ödülü alacak!
İbrahim Tatlıses Onur Ödülü alacak!