BIST 9.530
DOLAR 32,48
EURO 34,79
ALTIN 2.478,70
HABER /  GÜNCEL

Hayvan severler ayaklandı

Zehirli yiyeceklerden yiyen 16 sokak hayvanları telef oldu.

Abone ol

Edirne'nin Enez ilçesi sahilinde, kimliği belirsiz kişilerce atılan zehirli yiyeceklerden yiyen sokak hayvanları telef oldu.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Edirne Bölge Temsilcisi Ege Sakin, kimliği belirsiz kişilerce sahile atılan zehirli yiyecekleri yiyen 1’i tilki 15’i köpek olmak üzere 16 hayvanın telef olduğunu söyledi.

Enez Sahili'nde çok sayıda köpeğin zehirlendiği yönünde kendilerine telefon geldiğini ve durumu yerinde incelediklerini ifade eden Sakin, şunları söyledi:"Enez sahilinde bir inşaat şantiyesinden gelen telefonla, şantiyedeki çalışanların baktıkları sokak köpeklerinin zehirlediğini öğrendik. Bunun üzerine veteriner Barış Kasımoğlu'yla olay yerinde yaptığımız incelemede zehirlenme belirtisi bulunan hayvanlara müdahale ettik, 8 köpeği yaşama döndürdük. Ancak, 15 köpek ve 1 tilki telef oldu. Durumu, Enez Kaymakamı İhsan Ayrancı'ya bildirdik. Kendisi derhal harekete geçilmesini ve ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır ve başkan yardımcısı ile görüşüp, belediyeden anons yapılmasını talep ettik. Belediyeden anons geçilip insanlara etrafa saçılmış zehirli yiyecek olduğu kendi hayvanlarını ve çevrelerinde yaşayan hayvanları güven altına almaları, etrafta ağzından köpükler salyalar akan titreme belirtileri gösteren hayvan gördüklerinde HAYTAP Enez Temsilciliği'ni ya da polisi aramaları yönünde talepte bulunulup ulaşılabilecek telefon numaraları bildirildi."

"VAHŞETİN SORUMLULARI BULUNMALI"

Ege Sakin, Enez İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de konuyla ilgili araştırma yaptığını kaydederek, "Çevreye zehir atarak ekosistemi, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmek, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili kanunlar çerçevesinde yasaktır. Bu suç olduğu gibi aynı zamanda bir insanlık ayıbıdır. Yaşanan bu üzücü olayın bizlere gösterdiği bazı güzel şeyler de var, hayvanların acı içinde kıvrandığını gören Enezliler ve Enez'de yaşayan insanlar o hayvanlara yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Bu vahşetin sorumlularının bulunup gereken cezayı almasını istediler. Umuyoruz ki emniyet teşkilatımızın çalışmaları bir sonuç verecek ve sorumlular tespit edilip kanun önüne çıkarılacaktır" dedi.