BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,74
ALTIN 460,60
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Hakkari'de kardeşi için eylemde olan abla: Zap Suyu'nda boğulmadı, PKK'nın kampında

HAKKARİ'de çocukları HDP tarafından kaçırılan annelerin eylemi 4'üncü hafta da devam etti. Çocukları dağa kaçırılan aileler, HDP il binası önüne gelerek tepkilerini dile getirildi. Terör örgütünün kaçırdığı Hamza Adıyaman'ın (9) ablası 'Kardeşim boğulmadı, PKK kampında gördük' diye konuştu.

Abone ol

Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin Diyarbakır'da başlattığı eylemlerine, Şırnak ve Van'ın yanı sıra  Hakkari'deki aileler de 4'üncü hafta eylemlerini sürdürdü. Hakkari'de HDP il binası önünde bir araya gelen 12 aile,  terör örgütü PKK'yı  protesto etti. Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, ellerinde Türk bayrakları ve üzerinde 'Kürt çocukları artık HDP'ye piyon olmayacak', "Çocuklarımız dağda kurda, kuşa yem olmasın" yazılı pankartlarla bir yürüyüş yaptı.

"Kahrolsun PKK", "Kahrolsun HDP" sloganları atan aileler, Hakkari HDP il binası önüne geldi. Kayınbiraderi, 5 yıl önce dağa kaçırılan Leyla Çiftçi, Hakkarili anneler adına açıklama yaptı.

Çiftçi şöyle dedi:  Bizler bugün burada dağa kaçırılmış, kandırılmış çocuklarımıza kavuşma ve sesimizi duyurmak için Hakkari anneleri ve kadınlar olarak toplanmış bulunmaktayız. Bizler buradan, tüm Türkiyeye haykırıyoruz, gün birlik ve beraberlik günüdür. Başta Hakkari halkı olmak üzere tüm Doğu ve Güneydoğu halkı artık uyansın. PKK’nın ve taşeronlarının gerçek yüzünü görsün. Yeter artık, kardeş kardeşi vurmasın. Gelin, korkmayın birleşelim.

"Biz çocuklarımızı HDP’den istiyoruz"
"Hep beraber evlatlarımızın dağdan indirelim. İnanıyoruz ki, azimle seslerini yükselten biz annelerin sayesinde terör örgütlerinin elinde bulunan yavrularımızı kurtaracağız. Biz yüreği yanık anneler olarak, tek isteğimiz her canlının nasıl yaşam hakkı varsa, dağdaki çocuklarımızın da yaşam hakkı vardır diyoruz. Ve biz çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. Bizler asla pes etmeyeceğiz o çocukları sizin pençelerinizden kurtarıncaya kadar buradan kalkmayacağız. Eli kanlı terör örgütü tarafından şehit edilen vatan evladı ile helikopter kazasında şehit olan 11 askerimiz ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor. Ailelerine sabır ve metanet diliyoruz'' dedi.

"Kardeşim boğulmadı, PKK kampında gördük"
Oturma eylemine Hakkari'nin Kırıkdağ köyünde 9 yaşında iken terör örgütü tarafından kaçırılan Hamza Adıyaman'ın ablası Aysun Adıyaman, kardeşinin Zap Suyu'nda boğulmadığını terör örgütü tarafından çekilen video da gördüklerini söyledi.

"Oğlum Hamza' deyince aracı oradan hızla uzaklaştırdılar"
Abla Aysun Adıyaman, “9 yaşında HDP ve yandaşları tarafından  para karşılığı PKK’ya satılan Hamza Adıyaman’ın ablasıyım 9 Mart 2016' da Hamza Adıyaman suya düştü diye bir haber yaptılar 1 yıl sonra kardeşimin PKK’ya kaçırıldığını para karşılığı satıldığını öğrendik. Onun için buradayız pes etmeyeceğiz kardeşimin videosu elimde kardeşimden mektup aldık. Kardeşimden bir haber alana kadar burada kalmaya devam edeceğiz eylemimizi sürdüreceğiz. Gelen bir vidoyu göstereyim mektubunu da İçişleri Bakanlığına verdim. Mavili olan kardeşim burada yaklaşık 8 çocuk var bu 8 çocuğu babam kardeşimi aramaya giderken Hakurk kampında bir aracın içinde gördü ve aslında onları orda indireceklerdi oğlum Hamza deyince aracı oradan hızla uzaklaştırdılar. Ama hala inkar ediyorlar. Orda değil hani biz götürmedik diye madem orda değil buradaki kim peki o mektupları kim gönderdi. Mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Burada tepkilerini dile getiren grup, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından bir süre da yürüyerek dağıldı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara kızarmak üzere! Uzmanı uyardı: Böyle giderse yakında Ankara'da yasaklar geri gelecek
Migros çalışma saatleri 2021 hafta sonu açılış/kapanış saatleri
Yeni koronavirüs tedbiri! Sivas'a dışarıdan gelenlere 3 gün kısıtlaması
ŞOK çalışma saatleri 2021 6 Mart açılış/kapanış saati
Kocaeli'de dehşet! Barışma teklifini reddeden eşine satırla saldırdı
Sakarya'da eski eşini öldüren hükümlü cezaevinde kendini astı
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyon hedefini açıkladı: Risklerin de farkındayız
Sosyal medyadan canlı yayında şehitlere hakaret etti! Samsun'da gözaltına alındı
Simpsonlar rekora imza attı yeni kehanetler için onayı kaptı! 2023'te...
CHP’li Haluk Pekşen'in İstanbul Havalimanıyla ilgili paylaşımı olay oldu
Yorumlar