BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Habere yorum yazdı, ceza aldı

Haberin altına yorum yazanlar bu haber sizi ilgilendiriyor. 3 bin 500 YTL ceza almamak için...

Abone ol

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde, internette yayınlanan bir habere "hakaret" içeren yorum yazdığı gerekçesiyle bir kişi, 3 bin 500 YTL para cezasına çarptırıldı.

Edinilen bilgiye göre, türkücü Mustafa Çiçek, Çelikhan Kaymakamlığı'nın 5 ay önce Şehit Şeyho Şişman Lisesi"nde düzenlediği eğlence programında sahne aldı. Program bir internet sitesinde haber olarak yayınlandı.

Haberin yayınlandığı web sayfasının yorum köşesinde "gutlas" rumuzuyla Mustafa Çiçek'i hedef olan ve hakaret içeren bir yorum yayınlandı.

Mustafa Çiçek, yorum yazısında "yavşak" sözcüğüyle kendisine hakaret edildiğini, küçük düşürüldüğünü öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

BEN YAZMADIM DEDİ AMA...

Çelikhan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı soruşturma sonunda, yorum yazısının ilçede lokanta işleten Abdurrahman Büyüktaş'ın bilgisayarından yazıldığı belirlendi ve Abdurrahman Büyüktaş hakkında ceza davası açıldı.

Sanık Abdurrahman Büyüktaş, Çelikhan Sulh Ceza Mahkemesi"nde görülen davanın duruşmasındaki ifadesinde, lokantasındaki bilgisayarını zaman zaman arkadaşlarının da kullandığını, yazıyı kendisinin yazmadığını, kimin yazdığını bilmediğini belirtti.

3 BİN 500 YTL PARA CEZASI

Mahkeme, Türk Dil Kurumu internet sitesinde yer alan Genel Türkçe Sözlük içerisinde araştırma yapıp "yavşak" kelimesinin mecaz anlamda "yılışık, geveze kimse" anlamında kullanıldığını, sözcüğün ayrıca "bit yavrusu" anlamına da geldiğini belirledi.

Yargılama sonucunda, hakaret suçunu alenen işlediğine karar verilen Abdurrahman Büyüktaş'ın 3 bin 500 YTL ceza ödemesi kararlaştırıldı.