HABER /  DÜNYA

Güney Kore Lideri Moon Jae-in'den Japonya'ya ihracat kısıtlamaları uyarısı

Tokyo’nun ihracat kısıtlamalarının Japonya’ya ekonomik zarar verebileceği konusunda uyarılardan bulunan Güney Kore Lideri Moon Jae-in, alınan bu kararı 'sürpriz' olarak niteledi.

Abone ol

Japonya, 4 Temmuz’da Güney Kore'ye yönelik ileri teknoloji ürünleri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştırma kararı almıştı. Güney Lideri Moon Jae-in ise çok geçmeden Japonya'nın bu kararına cevap verdi.

'Akıllıca değil'
II. Dünya Savaşı sırasında bir Japon şirketi için çalışmaya zorlandıklarını söyleyen Güney Korelilerin tazminat talepleri nedeniyle yaşanan diplomatik gerginliklere atıfta bulunan Moon, Japonya’nın tarih ile ilgili ihtilafları ekonomik meselelerle ilişkilendirdiğini belirtti. Bu durumun akıllıca olmadığını söyleyen Moon, eylemin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine engel olduğunu vurguladı. 

japonya güney kore

Japonya'nın kararını 'sürpriz' olarak niteleyen Moon, Japonya’nın söz konusu hamleyi diplomatik çabalar veya istişareler olmadan tek taraflı olarak gerçekleştirdiğini söyledi.

'Ekonomik zarar verebilir'
Tokyo’nun ihracat kısıtlamalarının Japonya’ya ekonomik zarar verebileceği konusunda da uyaran Moon, Güney Koreli firmalardan gerekli malzemeler için tedarik zincirlerini çeşitlendirmelerini ya da üretimi yerelleştirmelerini isteyeceğini söyledi.
 
'Ülkemize yapılan bir hakaret'
İhracatı kısıtlanan malzemelerin Kuzey Kore'ye ulaştığı iddiasının kendilerine iletildiğini kaydeden Moon, bunu hükümetlerine yapılmış bir hakaret olarak nitelendirdi. Moon, Seul’un, Birleşmiş Milletler yaptırımlarını uygulamak ve Kore Yarımadası’na barış getirmek için elinden geleni yaptığını söyledi. 

ÖNCEKİ HABERLER
'Fi' kavgası devam ediyor! Özkan, Kohen'e dava açtı
Nisan ayı işsizlik rakamları açıklandı
Orhan Aydın kimdir neden gözaltına aldı Orhan Aydın twitter'da ne yazmıştı
Sela ne için okunur Diyanet sela ne zaman okunur kısaca anlamı
Bursa'da damat dehşeti! Kayınpederini ve kayınbiraderini öldürdü
Adnan Bali bakan oluyor haberleri çıktı Adnan Bali kimdir nereli?
Yorumlar