BIST 4.998
DOLAR 18,83
EURO 20,33
ALTIN 1.136,57
HABER /  DÜNYA

GÜLEN VE ÖCALAN TIME’IN EN ETKİLİ 100 LİSTESİ’NDE

Time dergisinin her yıl geleneksel olarak açıkladığı "En Etkili 100 Kişi" listesinde bu yıl Türkiye’den Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan...

Abone ol

Time dergisinin her yıl geleneksel olarak açıkladığı "En Etkili 100 Kişi" listesinde bu yıl Türkiye’den Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan yer aldı.
5 farklı kategoride adayların değerlendirildiği listede Gülen ve Öcalan, en etkili liderler arasında yer aldı. Listede Fethullah Gülen için, "Türk eğitimci ve İslam alimi" sıfatları kullanıldı. Dünyanın en etkili dini liderleri arasında gösterilen Gülen’in Pensilvanya’da yaşadığı ve dünya genelindeki takipçilerine hoşgörü mesajları verdiği ifade edildi. Gülen’in 140 ülkede okulunun bulunduğu ve takipçilerinin doğal afetlerden etkilenen bölgelerde gönüllü olarak çalıştıkları belirtildi. Gülen, değerlendirmede ayrıca "çok gizemli bir adam" olarak tanımlandı. Gülen’in okullarından çok sayıda kişinin mezun olduğu ve bunların bir kısmının da Türkiye’de hükümet, adliye ve emniyet teşkilatında kritik mevkilerde bulunduğu ifade edildi.
Öcalan’dan ise listede "Kürt lider" olarak bahsediliyor. PKK’nın kurucusu olan Öcalan’ın hapishanede bulunduğu, buna rağmen "barışın sesi" olduğu belirtiliyor. Öcalan için, "hayatının büyük bir bölümünde savaştığı insanlara dostluk elini uzatmak isteyen lider" tanımlaması yapılıyor. Barış sürecinde liderliğini gösterdiği belirtilen Öcalan’ın, "Kürt halkına demokrasi, özgürlük ve hoşgörü taahhüt eden, barışa yönelik bir yol haritası hazırladığı" ifade ediliyor. Değerlendirmede ayrıca şu ifadeler yer alıyor:
"Öcalan; silahların susması, fikirlerin ve siyasetin konuşmasına izin verilmesi zamanının geldiğini savunuyor. Öcalan, yeni bir başlangıç istiyor."