BIST 5.115
DOLAR 21,13
EURO 22,67
ALTIN 1.321,18
HABER /  DÜNYA

KENAN SOFUOĞLU’NUN HAYATI BELGESEL OLDU

Yarıştığı Supersport klasmanında 3 kez Dünya Şampiyonu olan milli yarışçı Kenan Sofuoğlu’nun hayatını konu alan “54” filminin galası Cinemax...

Abone ol

Yarıştığı Supersport klasmanında 3 kez Dünya Şampiyonu olan milli yarışçı Kenan Sofuoğlu’nun hayatını konu alan “54” filminin galası Cinemaximum İstinyePark’ta yapıldı. Spor dünyasının önde gelen isimlerinin de katıldığı gecede, davetliler için 19.45’te ve 20.30’da iki gösterim düzenlendi. “54” filmi galanın ardından televizyonlardan bütün sporseverlerle buluşacak. Motorsporlarının yeni yeni gelişmeye başladığı yıllarda azimle mücadele eden ve bir sürü zorluğu geride bırakarak dünya şampiyonluklarına koşan Sofuoğlu’nun hayatı gençlere ilham verecek.
2012’de üçüncü Dünya Şampiyonluğu’nu kazanarak erişilmesi güç bir başarıya imza atan milli yarışçı Kenan Sofuoğlu’nun hayatı film oldu. Belgesel film türünde yapılan 26 dakikalık çalışma Sofuoğlu hakkında bugüne kadar bilinmeyen noktaları aydınlatıyor. Sofuoğlu’nun gündelik yaşamına ve hayat hikayesine yer verilen çalışmada Kenan Sofuoğlu şampiyonluğa gidilen yolda nelere karşı mücadele vermek zorunda olduğunu anlatıyor.
Sevdiklerini kaybettiğinde bile mücadelesine devam eden Sofuoğlu, “Hayat hikayemi bu şekilde bir belgesel haline getirme fikrine sıcak bakmamın tek bir nedeni vardı, benden sonra gelecek olan kuşaklar ilham vermek. Ben elimden geldiği kadarıyla genç sporculara yardımcı oluyorum. Bunun için Akyazı’da dünya standartlarında bir pist yaptım. Bizim antrenman yerimiz yoktu. Çok zorlanırdık. Onlar antrenman yapabilsin, benden de başarılı olsunlar istedim. Ama sadece antrenmanla olmuyor. Sporcuların zihinsel antrenmana da ihtiyacı var. O da motivasyon. Ben de zor zamanlarımda bile nasıl motive olduğumu, sonucunda neler elde ettiğimi göstermek istedim.Kenan Sofuoğlu’nun Hayatı belgeselinin yönetmeni Cengiz Yıldız ise, “Kenan benim çok ilgimi çeken bir isimdi. Bu proje bana geldiğinde kendimi şanslı hissettim. Hem ele alınması maharet gerektiren bir iş, hem de bir sürü insana ilham olacak özel bir çalışma. Ön hazırlık döneminden sonra 5 günümüzü çekimlere ayırdık. Kenan’ın hikayesini anlatırken acı olayları da göstermemiz gerekiyordu. Hayat bu. Ama burada dengeli bir perspektif sunmamız önem taşıyordu. Kenan’ın olaylara bakışını olduğu gibi koruduk ve yansıttık. Ailesi ve Akyazı Kenan için çok önemli. Bu iki ögeyi filmin dolgu malzemesi değil, hammaddesi yaptık. İzleyenlerin üstüne düşüneceği bir hayat” diyerek belgesel filmle ilgili düşüncelerini açıkladı.
Filmin İstanbul’da yapılan galasına Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Kuzuluk Belediye Başkanı Bilal Soykan, çok sayıda ünlü sporcu ve oyuncu da katıldı.
Bu arada 20-21 Nisan tarihleri arasında Akyazı Kenan Sofuoğlu pistinde TMF’nin organize ettiği Türkiye Süpermotor yarışına Kenan Sofuoğlu’nun da katılacağı öğrenildi.
(İHA)